UM Kielce: W Kielcach rozpoczął się pierwszy miejski maraton programistyczny Hackathon Idea Kielce

3 min czytania

W Targach Kielce rozpoczął się dziś o godz. 9.00 miejski maraton programistyczny Hackathon Idea Kielce. Maraton zakończy w sobotę ok. godz. 19.00 - 20.00 ogłoszeniem zwycięzców najlepszych aplikacji i wręczeniem nagród.

Zgłosiła się do niego rekordowa liczba uczestników, blisko 170 osób. Ich pracę wspiera 63 mentorów z różnych dziedzin. Miasto pozyskało do współpracy 29 partnerów, 3 uczelnie (UJK, PŚ, WSEPiNM) i 7 patronów medialnych. Oficjalnie maraton otworzył Sekretarza Miasta Janusz Koza. Uczestników odwiedziła też Pani Anna Banaszczyk z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, która mówiła o szansach stwarzanych dla młodzieży w ramach startupów. Uczestników maratonu odwiedzi też Prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- To jest wyzwanie przede wszystkim dla młodych ludzi. Liczymy na ich wiedzę i kreatywność. Chcemy pokazać, że w zakresie nowoczesnych technologii mamy również dużo do powiedzenia i że nie jesteśmy gorsi od innych wielkich ośrodków w Polsce. Wierzę, że licealiści czy studenci, którzy interesują się informatyką są w stanie nas zaskoczyć i stworzyć ciekawe aplikacje, które posłużą nam wszystkim - mówi Prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Blisko 170 entuzjastów kodowania, wykorzystując otwarte dane miasta Kielce, non stop przez 40 godzin będzie tworzyć aplikacje pomagające rozwiązać miejskie problemy z zakresu bezpieczeństwa, komunikacji społecznej, przestrzeni miejskiej, energii czy mobilności i elektromobilności.

- Miasto posiada bardzo bogate bazy danych miejskich. Chcemy by uczestnicy z nich skorzystali. Wierzymy, że jeśli połączą udostępnione im dane z umiejętnościami i pasją do programowania to powstaną bardzo ciekawe i przydatne aplikacje. Uczestnikami hackathonu będą głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, ale nie ma ograniczeń wiekowych, ponieważ w tego typu przedsięwzięciach liczy się pomysł i zaangażowanie. A korzyść jest obustronna. Uzdolnieni programiści mogą zaprezentować się przed przyszłymi pracodawcami, a my zyskujemy praktyczne rozwiązania - mówi Sekretarz Miasta Janusz Koza

Tego rodzaju maratony programistyczne odbywają się już regularnie na całym świecie, a liczba ich uczestników wciąż rośnie. Podobne przedsięwzięcia organizowane przez miasta odbyły się m.in. w Płocku, Nysie i Wałbrzychu.

Projekt realizowany jest przez Miasto w ramach działań związanych z wdrażaniem Strategii Smart City. Kielce to pierwsze polskie miasto, które poddało się wnikliwemu badaniu i uzyskało platynowy, najwyższy, certyfikat zgodności z normą ISO37120 Zrównoważony rozwój społeczny - Wskaźniki usług miejskich i jakości życia przyznawany przez World Council on City Data z siedzibą w Toronto.

Miasto znalazło się także w gronie finalistów światowego kongresu Smart City Expo w Barcelonie a w tym roku zostało laureatem Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego Laur Świętokrzyski” w kategorii Gmina Innowacyjna”.

Hackathon w liczbach

  • Uczestnicy: 170 osób: 85% to uczniowie i studenci, 15% to osoby pracujące. Wśród uczniów i studentów: 43% to uczniowie liceów, 38% to uczniowie techników, 19% to studenci szkół wyższych
  • Liczba partnerów: 29 , 3 uczelnie
  • Liczba mentorów 63 osoby z różnych dziedzin

Wydarzeniu poświęcona jest strona internetowa dostępna pod adresem www.hackathon.kielce.eu

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,19074,w-kielcach-rozpoczal-sie-pierwszy-miejski-maraton-programistyczny-hackathon-idea-kielce.html

Autor: krystian