




Wernisaż trzech wystaw: pokonkursowej III Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION 2018, fotografii „Krajobraz z blizną” oraz „Historia Polski według komiksu” odbędzie się w piątek 9 listopada o godz. 18.00 w siedzibie BWA w Kielcach na ul. Kapitulnej 2. Natomiast w niedzielę 11 listopada o godz. 11.00 BWA zaprasza na otwarcie wystawy instalacji Doroty Sak „Czerwone maki”. Wszystkie wystawy można oglądać do końca listopada.
GALERIA GÓRNA
9-30 listopada 2018
Pokonkursowa wystawa III Międzynarodowego Biennale Fotografii DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION 2018
fotografia
Na wystawie zobaczymy 98 fotografii i trzy filmy 83 autorów wybrane przez jury w składzie: prof. Waldemar Jama (przewodniczący, artysta fotografik, wiceprzewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowca fotografii w ASP w Katowicach), Wojciech Beszterda (artysta fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF, twórca i kurator galerii w Muzeum im. S. Staszica w Pile) i Stanisława Zacharko-Łagowska (historyk sztuki, krytyk sztuki, artystka fotografik, członek Rady Artystycznej ZPAF, dyrektor BWA w Kielcach), spośród 551 nadesłanych na konkurs zdjęć i 10 filmów wideo.
„Ze względu na wielkość prze¬strzeni galerii liczba prac została zredukowana do 98. Konieczność podjęcia takiej decyzji pozostawiła poza ekspozycją część dobrych fotografii, szczególnie wskutek selekcji wewnątrz zestawów autor¬skich oraz grup fotografii o podobnej stylistyce. Lecz, jak to zazwy¬czaj bywa, te, nieraz bardzo trudne „cięcia”, pozytywnie wpłynęły na poziom artystyczny prezentacji i wyrazistość jej przekazu. (…) Kolejna – trzecia – edycja Międzynarodowego Biennale DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION podsumowała wiele interpreta¬cji wiodącego tematu przestrzeni, artystycznych wizji i twórczych >zauważeń<” – napisała we wstępie do katalogu dyrektor BWA w Kielcach i członek jury Stanisława Zacharko-Łagowska .
GALERIA DOLNA
9-30 listopada 2018
KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ
Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława Zacharko-Łagowska, Piotr Kaleta, Andrzej Łada, Sławomir Micek, Krzysztof Zając
fotografia, projekty pomników
„KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych z lat 1914 – 1918 I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na terenie województwa świętokrzyskiego, z drugiej zaś – do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która rozsławiła urodę i kulturową wyjątkowość ziemi świętokrzyskiej. (…)
KRAJOBRAZ Z BLIZNĄ ma – zamierzony – charakter plastycznej opowieści o wpływie historycznych wydarzeń sprzed 100 lat na różne aspekty naszej współczesności – również kulturowe, jak tradycje corocznych marszów szlakiem Kadrówki czy rocznicowych uroczystości, o ich roli w kształtowaniu się postaw obywatelskich i patriotycznych, a także – przede wszystkim – o ich znaczeniu jako czynnika kształtującego fizyczny, estetyczny i ideowy wymiar przestrzeni publicznej miasta Kielce, jak i krajobrazu świętokrzyskiego” – napisała we wstępie do katalogu wystawy autorka projektu, dyrektor BWA w Kielcach Stanisława Zacharko-Łagowska.
GALERIA MAŁA
9-30 listopada 2018
HISTORIA POLSKI WEDŁUG KOMIKSU
komiks
Ta wystawa ma nauczać, ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię Polski. Ma za zadanie nie nudzić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej, gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia.
Na wystawie prezentowane są prace takich artystów jak: Grzegorz Rosiński, Papcio Chmiel, Jacek Fedorowicz czy Szczepan Sadurski. Jej autorem jest Wojciech Łowicki – popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
GALERIA GÓRNA
11-30 listopada 2018
Dorota Sak - CZERWONE MAKI
instalacja
„Czerwone maki”to obiekt zrealizowany w 2018 roku. Pierwsze elementy kompozycji powstały w Jaworowie w Karpatach Wschodnich na Ukrainie, gdzie Dorota Sak realizuje projekty artystyczne, własne lub ze studentami, a przedmiotem ich zainteresowań jest ubiór ludowy i jego elementy zdobnicze. Wydarzenia polityczne na Ukrainie, wojna na wschodnich jej terytoriach, śmierć wielu młodych chłopców, spowodowały, że tradycyjne wyszywanki zdominowane zostały motywem czerwonych maków. Artystka postanowiła wykorzystać ten motyw, tworząc obiekt poświęcony pamięci poległych żołnierzy na wszystkich frontach świata. Obiekt „Czerwone maki”składa się ze 100 elementów (setna rocznica) w kształcie głowy – czaszki – symbolu śmierci. Głowy wykonane są z włókien lnianych w naturalnym kolorze, na każdej umieszczony jest czerwony kwiat – symbol śmierci i pamięci poległych.
Dorota Sak – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Kształtowania Formy Ubioru. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki użytkowe. W latach 1999 – 2002 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 do 2016 roku pełniła funkcję Kierownika Katedry Ubioru w ASP w Łodzi. Organizator i uczestnik międzynarodowych konferencji i projektów artystycznych. W latach 2003 – 2010 tutor w programie Gaude Polonia. Współpracuje z Lwowską Narodową Akademią Sztuki we Lwowie i Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie prowadziła zajęcia w ramach programu Erasmus+ . Twórczość w zakresie sztuki włókna, projektowania ubioru, malarstwa. Prace prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.