











Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce
Laureatów nagród Miasta Kielce za 2018 rok uhonorowano podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury.
Przyznano 10 nagród indywidualnych oraz dwie zbiorowe. Wyróżnienia, przyznawane są przez Miasto od 1995 roku. Ich celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji i rozwoju Kielc. - Kapituła dokonała dobrego wyboru. Dziękuję za to, że jesteście inspiracją, za to, że pociągacie innych za sobą, a nie dzielicie - powiedział prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
Nagrody otrzymali: Michał Bednarski - zawodnik sportowych walk rycerskich, członek kadry narodowej Polski, drużynowy mistrz i wicemistrz świata oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski.Popularyzator tradycji oręża polskiego, zaangażowany w edukację historyczną poprzez działalność w Klubie Historycznym „HIRD”.
Alicja Fojcik - w czasie wojny zaangażowana w działalność Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Więźniarka obozów koncentracyjnych w Ravensbruck, Buchenwaldzie i Bergen Belsen. Członkini m.in. Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Byłych Więźniów Politycznych. Niestrudzony świadek historii i propagatorka wiedzy o II wojnie światowej.
Aleksandra Klusek - Gębska - nauczyciel, wychowawca świetlicy szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.Organizuje i prowadzi amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające na terenie naszego miasta. Pisze scenariusze i reżyseruje przedstawienia, w których nawiązuje do historii, legend, tradycji, a także ważnych problemów społecznych.
Ks. Jan Oleszko - rektor Klasztoru Pallotynów na Karczówce. Inicjator prac renowatorskich i rewitalizacyjnych w klasztorze, na które pozyskał fundusze zewnętrzne. Działacz charytatywny, współorganizator biegów sportowych dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Wspiera dziewczęta trenujące piłkę ręczną w Stowarzyszeniu Korona Handball oraz chłopców z grup młodzieżowych Stowarzyszenia VIVE. Działalność Księdza Rektora łączy pokolenia i wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie, wykształcenie czy światopogląd.
Ewa Parkita - pedagog, muzyk, wicedyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Brała udział w przygotowaniu i wystawieniu spektaklu „Wódz”, a także wielu koncertów rocznicowych. Członek Chóru Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Angażuje się w działalność charytatywną, organizując koncerty w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych oraz prowadząc warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży, studentów i nauczycieli. Autorka ponad 80 publikacji naukowych.
Włodzimierz Pawlik - pianista i kompozytor jazzowy, jedyny polski laureat międzynarodowej nagrody Grammy w kategorii jazz za płytę „Night in Calisia”. Zdobywca wielu polskich prestiżowych nagród w tym: Fryderyka, Nagrody TVP Kultura, Koryfeusza Muzyki Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor muzyki do filmów „Rewers”, „Wrony”, „Pora umierać” oraz uczestnik i gwiazda wielu renomowanych festiwali jazzowych na całym świecie. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną w kraju i za granicą.
Wojciech Rokita - doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista położnictwa i ginekologii, współtwórca i kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor wielu prac naukowych. Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Stanisław Rupniewski - przedsiębiorca w branży BHP, ochrony przeciwpożarowej i systemów bezpieczeństwa, prezes zarządu przedsiębiorstwa „SUPON” sp. z o.o. Przez 16 lat radny Rady Miasta Kielce w tym przez cztery - jej przewodniczący. Autor nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz nowych technologii w ochronie przeciwpożarowej w Polsce i Europie. Z jego inicjatywy reaktywowano Forum Gospodarcze Województwa Świętokrzyskiego. Zaangażowany w działalność na rzecz niepełnosprawnych, chorych i potrzebujących.
Jarosław Skulski - kierownik Działu Edukacji Filmowej i Działalności Kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Animator działalności kina studyjnego „Fenomen”, które dzięki jego pracy zostało włączone do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Członek Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Pomysłodawca „Świętokrzyskich Spotkań Filmowych”, Przeglądu „Historia w filmie”, a także trzech edycji ogólnopolskiej „Akademii Filmu Polskiego”. Swoje działania kieruje do wszystkich grup wiekowych. W imieniu laureata statuetkę odebrała żona.
Arkadiusz Szostak - reżyser, animator i menadżer kultury, autor i szef produkcji koncertów i widowisk artystycznych, zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej’.
Nagrodami zbiorowymi uhonorowano:
Letni Klub Śniadaniowy - nieformalną trzyosobową grupę działającą na rzecz integracji społeczności lokalnej, aktywizacji mieszkańców i ożywienia przestrzeni publicznej. Działalność Klubu rozpoczęła się trzy lata temu od organizowania „Śniadań na trawie” w kieleckim Parku Miejskim. Kolejne inicjatywy to „Międzypokoleniowa Potańcówka” na Rynku czy „Wakacje z Letnim Klubem Śniadaniowym”, skierowane do różnych grup wiekowych oraz społeczności sąsiedzkich. Klub zorganizował także huczne dwudniowe „Pożegnanie Dworca PKS”.
Klub śniadaniowy tworzą: Marta Lis, Kasia Kędzierska oraz Magda Śledź.
Studio Tańca i Stylu „Rewanż - w bieżącym roku obchodzi 25 - lecie pracy artystycznej. W jego ramach działają dziecięce i młodzieżowe grupy taneczne, odnoszące sukcesy na arenie międzynarodowej. Łącznie zdobyli już 16 złotych medali mistrzostw świata w różnych kategoriach tanecznych. Zespoły uczestniczą również w produkcjach scenicznych i telewizyjnych, reprezentują Kielce na ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach, promując nasze miasto i region.
W imieniu wszystkich laureatów głos zabrał Stanisław Rupniewski - Mamy różne zainteresowania, nawet poglądy. Łączy nas pasja. Kielce, to brzmi dumnie - powiedział.
- Dzisiejsze wyróżnienia są takim „Dziękuję”. Gratulujemy osiągnięć. Jesteście prawdziwymi ambasadorami Kielc - podkreślił Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce.
Dziękując za wyróżnienie Włodzimierz Pawlik powiedział - Urodziłem się w Kielcach. 60 lat minęło i znów jestem tutaj. Prezydentowi Kielc oraz przewodniczącemu Rady Miasta wręczył płyty winylowe z limitowanej edycji. A potem publiczność, licznie zgromadzona w Kieleckim Centrum Kultury, wysłuchała koncertu Pawlik Włodek Trio - utworów z trzech płyt artysty, w tym najnowszej - „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz”.
Obszerna relacja z gali ukaże się jutro w Internetowej Telewizji Kielce.