Okucia do okiennic to elementy, które służą do montażu oraz zapewniają funkcjonalność okiennic. Na rynku można znaleźć szeroki wybór modeli – zawiasów, zamków oraz pozostałych akcesoriów – przeznaczonych do różnego typu osłon okiennych. Co powinniśmy wiedzieć o okiennicach oraz gdzie kupić przeznaczone do nich okucia?
Okucia do okiennic – różnorodność osłon okiennych
Okucia do okiennic są niezbędnymi przy zakładaniu osłony okiennej elementami, które należy do niej dopasować pod kątem jej budowy i sposobu montażu. Obecnie okiennice odzyskują swoją dawną popularność i są coraz częściej wykorzystywane, stanowiąc rosnącą konkurencję dla rolet zewnętrznych. Można spotkać je nie tylko w budynkach o stylu rustykalnym, ale powstają także modele dopasowane do nowoczesnego budownictwa – zarówno estetyka, jak i funkcjonalność tego rozwiązania została dostrzeżona przez wielu projektantów i miłośników architektury. Jakie cechy sprawiły, że okiennice stały się tak chętnie wykorzystywaną opcją?
- Osłona przed słońcem – w Polsce zdarzają się naprawdę upalne lata, a kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30oC, wietrzenie pomieszczeń nie na wiele się zdaje. Aby zachować w budynku przyjemny chłód, należy dobrze osłonić się przed słońcem. Okiennice sprawdzają się w tej roli idealnie – z tego względu są tak często stosowane w krajach śródziemnomorskich.
- Osłona przed wiatrem i deszczem – ten typ zabezpieczenia okien sprawdzi się także w odwrotnych warunkach – jeśli na dworze panuje chłód, wichura lub burza, okiennice wspomogą izolację budynku oraz dodatkowo ochronią okna przed uszkodzeniem.
- Funkcja antywłamaniowa – osłony z drewna, PCV lub aluminium mogą także stanowić dodatkową ochronę przed włamaniami – dzięki zamknięciu od środka, utrudniają dostęp do okien i mogą udaremnić kradzież.
- Atrakcyjny wygląd – okiennice występują obecnie w wielu formach i stylach, jednak łączy je wysoka estetyka – mogą stanowić ciekawą ozdobę każdego budynku, nadając mu pożądany styl, od rustykalnego po nowoczesny.
- Zwiększona prywatność mieszkańców – okiennice doskonale zastępują rolety i zasłony, zapewniając mieszkańcom budynku maksymalną prywatność, kiedy jest to potrzebne.
Okucia do okiennic umożliwiają montaż tego typu rozwiązania w każdym domu lub budynku użytkowym. Zawiasy, klamki, zamki, zasuwki oraz inne elementy zarówno pozwalają na zamocowanie go do okna, jak i pełnią funkcję dekoracyjną – również występują w różnych stylach, kolorach i rozmiarach, dzięki czemu mogą mu nadać pożądany charakter.
Okucia do okiennic drewnianych, PCV i aluminiowych
Od kiedy ponownie zauważono zalety okiennic i możliwość ich zastosowania w wielu budynkach mieszkalnych (a także użytkowych, typu restauracje), na rynku pojawiło się wiele modeli, dopasowanych zarówno do stylu rustykalnego lub klasycznego, jak i do nowoczesnych budynków. Dostępne są więc okucia do okiennic drewnianych, PCV oraz aluminiowych, różniących się między sobą kształtami i rozmiarami. Najczęściej wykorzystuje się modele rozwierane oraz przesuwne, posiadające lamele stałe lub ruchome. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom oraz potrzebnym do nich okuciom.
Okucia do okiennic drewnianych najczęściej dotyczą modeli rozwieranych, czyli składających się z dwóch skrzydeł, otwieranych na zewnątrz. Wykorzystuje się przy nich przede wszystkim zawiasy oraz zamki i zasuwki, dzięki którym można szczelnie zamknąć skrzydła, chroniąc wnętrze domu przed warunkami pogodowymi oraz niechcianymi spojrzeniami. W modelach drewnianych występują lamele stałe lub ruchome – wersja ruchoma pozwala wpuścić do domu trochę światła lub zerknąć na zewnątrz bez konieczności otwierania całych okiennic. Do jej obsługi od wewnątrz potrzebne są specjalne okucia do okiennic.
Okucia do okiennic przesuwnych, które najczęściej są wykonywane z PCV lub aluminium, są stosowane w nowoczesnych osłonach, wykorzystywanych w budynkach o minimalistycznym wyglądzie. Często stosuje się je jako osłonę okien tarasowych – są proste w obsłudze, szybko można zakryć nimi nawet bardzo duże okna, chroniąc wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając prywatność czy dbając o większe bezpieczeństwo budynku.