Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kielce

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

VI Marsz Katyński odbył się dziś w Kielcach. Marsz w południe wyruszył z ulicy Sienkiewicza. Trasa przebiegała ulicami: Sienkiewicza, Małą na Rynek, gdzie nastąpi inauguracja VI Marszu Katyńskiego. Następnie uczestnicy pochodu przemaszerowali ul. Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia pod Monument SEN (u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina). Pochód, utworzony przez członków grup rekonstrukcyjnych oraz młodzież szkolną w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, w milczeniu przeszedł ulicami Kielc na Skwer Pamięci Ofiar Katynia, gdzie odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej.

 

Wydarzeniem towarzyszącym, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim (Cmentarz Partyzancki w Kielcach) i Sybiraków (Cmentarz Stary w Kielcach). Ponadto  do 24 kwietnia na Rynku w Kielcach prezentowana będzie plenerowa wystawa IPN - "Zbrodnia Katyńska" ukazująca najważniejsze aspekty związane z ludobójstwem dokonanym na polskich oficerach przez Sowietów wiosną 1940 roku. Ekspozycja prezentuje biogramy ofiar Zbrodni Katyńskiej, wśród których znalazły się osoby związane z Kielecczyzną.   

   

 Marsz jest jedną z inicjatyw organizowanych, w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dla upamiętnienia oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r.