Wstrząsający dokument o wyjątkowym, a niemal nieznanym, za sprawą cenzury człowieku, księdzu Romanie Kotlarzu, będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, 11 czerwca 2019 r.

Film dokumentalny w reż. Wojciecha Maciejewskiego powstał na kanwie pracy historycznej „Ksiądz Roman Kotlarz - obrońca wolności, prawdy i sprawiedliwości 1954–1976” (1998), napisanej przez uczniów IV LO w Radomiu. Ks. Kotlarz głosił z ambony prawdę o zakłamywaniu dziejów Polski i jej dramatycznej teraźniejszości, będąc zarazem orędownikiem biednych i uciskanych. Podczas czerwca 1976 roku błogosławił na ulicach Radomia protestujących robotników. Aresztowany przez bezpiekę, zaliczył osławioną „ścieżkę zdrowia”. W sierpniu 1976 roku, wierni znaleźli go bestialsko zmaltretowanego. Przewieziony do szpitala, zmarł w wieku 48 lat.

 

Projekcja filmu dokumentalnego „I cicho ciało spocznie w grobie” będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka. 

 

Projekcja filmu „I cicho ciało spocznie w grobie” – Kielce, ul. Warszawska 5, 11 czerwca 2019 r., godz. 17.00