Szczególnie, kiedy ciąża jawi się jako kompletnie nowa sytuacja, nie do końca wiemy nawet jakimi napojami możemy gasić pragnienie. Czy niektóre z naszych nawyków będzie trzeba zmienić, czy nie ma takiej konieczności. Warto dowiedzieć się, które płyny będą bezpiecznie dla kobiety w ciąży, a które najlepiej odstawić.
Co pić zamiast kawy, napojów energetycznych oraz innych szkodliwych płynów, kiedy jest się w ciąży? Okazuje się, że nie jest to aż takie oczywiste. Co więcej, ciężarne kobiety muszą przyjmować chociaż dwa litry płynów na dzień. Wymaga to jednak kontroli tego, co znajduje się w szklankach i kubkach, ponieważ nie wszystko będzie bezpieczne dla dziecka i przyszłej matki. Co pić w ciąży, a czego unikać szczególnie?
Woda
Woda to świetny wybór w każdym wypadku, nie tylko dla kobiet w ciąży. Warto jednak sięgać po niegazowaną wodę mineralną, której zawartość sodu jest niska. Sprawdźmy na etykiecie, czy konkretny produkt, to na pewno mineralna woda. Najlepiej, aby była ona średnio lub wysokozmineralizowana. Ta źródlana nie jest najlepsza, gdyż ma bardzo mało mineralnych składników.
Unikajmy wody gazowanej, gdyż ta może powodować wzdęcia. Podobnie w wypadku wody z kranu, która po prostu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Pijąc osiem szklanek wody mineralnej, nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony każdego dnia. Woda to także doskonałe wyjście, aby załagodzić pewne dolegliwości, jak chociażby zaparcia, czy też obrzęki.
Owocowe i warzywne soki
Picie soków to zawsze dobry pomysł. Dostarczą nam one sporo witamin i innych mineralnych składników. Najwięcej wartości, ma sok pomidorowy, grejpfrutowy oraz pomarańczowy. Jeżeli wyjątkowo lubimy świeże soki, najlepiej przygotowywać je samemu. Wystarczy, że dokładnie opłuczemy owoce, umieścimy w sokowirówce i zaraz po wyciśnięciu je wpijemy.
Decydując się jednak na sok ze sklepu, należy sprawdzić skład. Wysoka zawartość cukru, będzie świadczyła o tym, że dany produkt jest wysokokaloryczny. Nektary i napoje, nie są godne naszej uwagi, ponieważ znajduje się w nich znikoma ilość owoców, a całe mnóstwo wody. Wystarczy pić jedną lub dwie szklanki soku dziennie.
Kawa i herbata
Duża ilość kofeiny, która znajduje się nie tylko w kawie, ale i herbacie, może zwężać naczynia krwionośne. To z kolei, może spowodować zaburzenie rozwoju dziecka, niedotlenienie, a nawet poronienie. Dla samej kobiety w ciąży, kawa także nie będzie odpowiednia, gdyż pijąc ja może dojść do bezsenności, bólów głowy, zgagi i nadciśnienia.
Kiedy jednak bardzo trudno jest nam się z nią rozstać, pijmy chociaż jedną lub dwie filiżanki słabej kawy. Kofeina jest też obecna w czekoladzie i innych produktach, a cola to też na pewno nie jest coś, co można pić w ciąży.
Herbaty ziołowe
Chociaż zioła to produkty naturalnego pochodzenia, nigdy nie dadzą nam pewności, że ich spożywanie jest w pełni bezpieczne. Herbata w ciąży może być spożywana, a szczególnie z mięty, lipy, rumianku lub pokrzywy. Polecana jest też melisa w ciąży, natomiast i tak zachowajmy umiar.
Kiedy nasza herbata zawiera w sobie hibiskus, miętę polną, rozmaryn, jemiołę lub liście malin – zastanówmy się nad jej piciem. Są to składniki, które prowadzą do silnych skurzy, a one nie tylko przyczyniają się do przedwczesnego porodu, ale też do poronienia.
Mleko
Wszystkie produkty, które pochodzą od mleka, są bardo bogatym źródłem wapnia, które doskonale wspiera rozwój kości i zębów oraz prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Samo picie mleka w ciąży nie jest koniecznością, zatem kiedy nam nie służy, bądź po prostu go nie lubimy, nie pijmy go. Sporo wapnia znajduje się też w serach, jogurtach i kefirach.