Wojskowe namioty polowe znajdą zastosowanie do wielu różnych celów. Zobaczmy w jaki sposób namioty wojskowe mogą się sprawdzić, nie tylko w celach stricte wojskowych.

Obiekty namiotowe do celów wojskowych słyną z dużej wytrzymałości i są w pełni dostosowane do nawet najbardziej trudnych warunków pogodowych. Nie ma to znaczenia czy jest to grad, czy może burza piaskowa. Odpowiednio szczelna i wytrzymała konstrukcja namiotowa może w pełni spełniać swoją funkcję. Najczęściej namioty tego typu są używane jako:

Sposoby wykorzystania namiotów wojskowych

1. namioty wojskowe do celów magazynowych – nie sposób odnieść wrażenia, że to najczęściej wykorzystywany sposób do przechowywania ekwipunku, prowiantu żołnierzy i innych sprzętów. Wszelkie przedmioty przechowywane wewnątrz są chronione w pełni przed wilgocią, deszczem i słońcem. Są to konstrukcje na tyle wytrzymałe, że nawet porywisty wiatr, grad lub śnieg nie jest w stanie zaszkodzić stabilności takich obiektów. Zastosowano niezwykle wytrzymałe elementy konstrukcyjne, a płachty stosowane jako część zewnętrzna są bardzo odporne na wszelkiego typu napór elementów pogodowych, w szczególności gradu. Może co prawda dojść do jakichś mikrouszkodzeń, bo nie sposób tego uniknąć, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu wymienić dany element i zastąpić go nowym. Wszystko to dzięki budowie modułowej samych namiotów.

2. namioty wojskowe garażowe – jest to o tyle ciekawe, że nawet wysokie ciężarówki są w stanie być bezpieczne składowane we wnętrzu takiej hali namiotowej. Oczywiście pod pewnymi warunkami – musi być odpowiednio szerokie i wysokie wejście (wjazd), oraz sam obiekt namiotowy musi być w środku odpowiednio pojemny.

3. namioty wojskowe jako kantyna – z języka włoskiego „cantina” oznacza piwnicę, ale znaczenie kantyny w polskiej nomenklaturze oznacza, że to niewielki sklep wojskowy, który sprzedaje prasę, herbatę, środki czystości itp. W tym celu konstrukcje tymczasowe sprawdzają się znakomicie. Można w razie potrzeby szybko zdemontować taki obiekt i przenieść w inne miejsce lub na teren innej jednostki wojskowej. Są to w pewnym sensie mobilne punkty obsługi sprzedażowej. Tutaj na pierwszy plan wychodzi ważna cecha namiotów polowych wojskowych – są one łatwe do zmontowania oraz rozmontowania, a przy tym można to wykonać niezwykle szybko i bez specjalistycznej wiedzy, czy też bez skomplikowanych narzędzi. Do każdego obiektu namiotowego dołączona jest szczegółowa i zrozumiała nawet dla laika, instrukcja montażu. Nie ma więc potrzeby posiadania lub wynajmowania ekipy montażowej. Dzięki czemu kantyna działająca w takim namiocie wojskowym ma rację bytu i to całkiem sensowną. Nie dziwi więc to, że jest częściej wybierany namiot niż pojazd typu „food truck”.

4. namioty wojskowe jako sypialnie – w warunkach polowych tego typu obiekty tymczasowe są jedyną, racjonalną opcją dla żołnierzy. Co ważne – można wybrać ich wielkość, więc cała jednostka wojskowa może się teoretycznie pomieścić w jednym namiocie. Dochodzi do tego jednak kwestia związana z zapewnieniem w środku odpowiednich warunków. Bo jak już wcześniej było wspomniane – namioty tego typu stanowią doskonałą ochronę w przypadku nawet trudnych warunków pogodowych. Aby w wojskowych namiotach polowych wytworzyć odpowiedni mikroklimat potrzeba zastosować odpowiednie urządzenia grzewcze. Sprawdzają się do tego celu różnorakie nagrzewnice – olejowe lub węglowe – nie jest potrzeba elektryczność do ich zasilania. W okresie letnim, w trakcie szczególnie dużych upałów, trzeba użyć agregatów prądotwórczych i uruchomić klimatyzatory.