Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym mieście rozpoczęły się na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ul. Ściegiennego, w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku. Tu spotkali się kombatanci, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych województwa i miasta, parlamentarzyści oraz delegacje kielczan.

 

Doktor Tomasz Domański z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach nakreślił historyczne tło poprzedzające wybuch najkrwawszego w dziejach ludzkości konfliktu globalnego oraz pierwsze dni okupacji hitlerowskiej na Kielecczyźnie. Wspomniał, że na Ziemi Kieleckiej w czasie II wojny  światowej zginęło blisko 0,5 mln osób, w tym 350 tysięcy ludności żydowskiej.

 

Na koniec tej części obchodów rocznicowych delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów i wieńce, a także zapaliły znicze. W imieniu Prezydenta Kielc Bogdana Wenty wieniec złożył jego zastępca Marcin Różycki. Później wszyscy przeszli na Cmentarz Partyzancki, przed grób ostatniego przedwojennego Prezydenta Kielc, Stefana Artwińskiego. Tu wspomniano rys biograficzny, zasługi dla miasta, a także przywołano ostatnie dni życia.

 

80 rocznica wybuchu II wojny światowej była też przyczynkiem do innego wydarzenia. Z inicjatywy działającego w Kielcach Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego na frontowej elewacji budynku Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (aktualnie siedziby Wojewódzkiego Domu Kultury) odsłonięto tablicę pamiątkową. Upamiętnia ona udział 80 żołnierzy z 2 Dywizji Piechoty Legionów z Kielc, którzy uczestniczyli we wrześniu 1939 roku w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W odsłonięciu tablicy brały udział delegacje rodzin byłych Westerplatczyków, w tym kaprala Juliana Rejmera, plutonowego Edwarda Łuczyńskiego i kaprala Władysława Domonia.

 

W Kielcach uczciliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej