„Kobiety wiedzą co robią”, spotkanie pod takim hasłem odbywa się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Stolica Świętokrzyskiego po raz pierwszy znalazła się na trasie realizowanego od 1,5 roku cyklu dla kobiet. Organizatorami spotkania są „Wysokie Obcasy”, kielecka redakcja „Gazety Wyborczej” oraz Urząd Miasta Kielce.


- Witam w magicznych Kielcach. Kiedy się obudziłam, było zimno. Gdy weszłam do tego pięknego budynku, dzięki waszej obecności od razu zrobiło się gorąco - tak powitała zebrane na spotkaniu kobiety i nielicznych mężczyzn Aleksandra Klich, redaktor naczelna Wysokich Obcasów.


- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, bo wasz głos jest bardzo ważny właśnie tu, gdzie jest tak wiele do zmiany - podkreśliła Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc.


Leitmotive’em  spotkania jest moc i kreatywność kobiet. Na uczestniczki czeka dawka inspiracji, wiedzy i mocy - od kobiet - dla kobiet. To również szansa na spotkanie na żywo z liderkami z różnych dziedzin. Jednym z gości jest Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska  i dwukrotna mistrzyni świata w pływaniu.


W trakcie rozmów panelistki opowiadają o sobie oraz swoich doświadczeniach. W otwierającym wydarzenie panelu pt. „Jak kobiety zmieniają świat?”, który poprowadziła Alina Janusz, redaktor naczelna Gazety Wyborczej w Kielcach, uczestniczyły: Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc, Monika Lipińska - wiceprezydent Lublina, Jolanta Jackiewicz - przedstawicielka Rady Kobiet w Rybniku, Joanna Mucha - posłanka, Iwona Wielgus - koordynatorka powstania Rady Kobiet w Kielcach.


- Zdanie kobiet jest niezwykle istotne. Tymczasem mija wiele pokoleń, kiedy nie jest brane pod uwagę tak, jak powinno - podkreśliła Danuta Papaj.


- W Rybniku najważniejszy problem, to smog. Jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. Wierzę, że w kobietach jest siła i, że sobie z tym poradzimy - stwierdziła Jolanta Jackiewicz.


- Moim marzeniem jest, aby Kielce stały się miastem kobiet. My, kobiety przywiązujemy się do miejsca, prowadzimy dom, opiekujemy się dziećmi. Dlatego bardzo dobrze wiemy, jak powinno być zorganizowane miasto, aby lepiej się żyło. Bo to my częściej korzystamy z komunikacji miejskiej, prowadzimy dziecięce wózki po chodnikach, potrzebujemy wielu różnych, często niewielkich rzeczy, które to życie ułatwiają - podkreśliła Iwona Wielgus.


- Kobiety w Polsce zarabiają 18% mniej niż mężczyźni. W tzw. zawodach sfeminizowanych, jak np. pielęgniarstwo, bardzo mało. Czas to zmienić. To od nas samych zależy, jak siebie postrzegamy - mówiła Anna Mucha.


Podczas panelu przytoczono także inne przykłady dyskryminacji kobiet, m.in. nierówne traktowanie przyjezdnych z innych krajów. Szacuje się, że w Kielcach mieszka ok. 5 tysięcy Ukraińców. - Często przyjeżdżają z rodzinami, z dziećmi. To ważne zadanie dla nas wszystkich, aby najpierw przepracować w naszej głowie, jak ich traktować, aby zaimplementować dobre rozwiązania z całego świata - stwierdziła Jolanta Jackiewicz. - To są goście, którzy mogą stać się naszą rodziną. Wszyscy są równi, pomimo tego, że różni – podkreśliła przedstawicielka Rady Kobiet w Rybniku.


-Nie trzeba być obcokrajowcem, aby czuć się odrzuconym - podsumowała Iwona Wielgus przytaczając różne przykłady takiego wykluczenia, związane między innymi z niepełnosprawnością.


Program spotkania „Kobiety wiedzą co robią”  realizowany jest do 16.30. Wstęp jest bezpłatny. Można jeszcze dołączyć.