Freediving to nurkowanie swobodne na wstrzymanym oddechu. Obecnie zdecydowana większość ludzi kojarzy nurkowanie swobodne z obrazami nadludzi zanurzającymi się w najciemniejszych głębinach oceanu, mając tylko powietrze w płucach, siłę ich ciał i wolę umysłu, aby utrzymać ich przy życiu i pomóc w powrocie na górę. Jednak za każdym razem, gdy wślizgujesz się do wody, jesteś freediverem, odkrywającym wodny świat od płycizn.
Czym jest Freediving?
Nurkowanie bez akwalungu jest często nazywane płetwonurkowaniem lub snorkelingiem. W obu przypadkach można używać maski, fajki i płetw, ale nurkowanie swobodne zawsze będzie wymagało wstrzymania oddechu, bez względu na to, jak głęboko chcemy się zanurzyć. Ludzie zaczęli nurkować swobodnie z konieczności, w poszukiwaniu pożywienia, przedmiotów nadających się do handlu lub zagubionych przedmiotów. Jednak w ostatnich czasach nurkowanie swobodne przekształciło się w rekreacyjną rozrywkę, sposób na robienie zdjęć oraz sport.
Istnieją różne rodzaje freedivingu. Może to być nurkowanie na głębokość w morzu lub oceanie, a także w mniejszych zbiornikach wody np. jeziorach lub nurkowanie w basenie, ale z zupełnie innym sprzętem innym sprzętem. Wśród dyscyplin na otwartej wodzie, wyróżnić można freediving ze stałym ciężarem, wolne zanurzenie i freediving ze zmienną wagą. A do dyscyplin w basenie zalicza się bezdech statyczny oraz dynamiczny bezdech.
Freediving ze stałym ciężarem można wykonywać z płetwami lub bez nich. Jest to dyscyplina głębokościowa i bardzo konkurencyjna. Uważana przez wielu za najczystszą formę nurkowania swobodnego. Nurek schodzi na głębokość i wznosi się o własnych siłach, przy czym ciężar jaki nosi na sobie, pozostaje taki sam przez całe nurkowanie. Zupełnie inną dyscypliną jest nurkowanie ze zmienną wagą. W tym wypadku wykorzystuje się dodatkowy ciężar, który pomaga nurkowi zejść na głębokość, gdzie zostaje odrzucony ciężar, a on wraca na powierzchnię bez obciążenia. Następną głębokościową dyscypliną jest wolne zanurzenie się, w której nie używa się płetw ani ciężarów, z kolei nurek opuszcza się na linie i też po niej wraca na powierzchnię. Dyscyplina ta, często wykorzystywana jest jako rozgrzewka przed nurkowaniem z ciężarem.
W basenie również można trenować freediving. Bezdech statyczny, pod powierzchnią wody, to po prostu wstrzymywanie oddechu tak długo, jak to możliwe. Jest to dyscyplina, którą można uprawiać cały rok - w basenie. Świetny trening dla ogólnej zdolności bezdechu. Z kolei dynamiczny bezdech to dyscyplina polegająca na pokonaniu jak najdłuższego dystansu pod wodą.
Jakich sprzętów wymaga freediving?
Freediving od nurkowania odróżnia wymagany sprzęt. Do nurkowania niezbędne są maska, płetwy, regulator i kompensator pływalności oraz butla. Podczas trenowania freedivingu, tak naprawdę, nie jest potrzebny żaden sprzęt. Chociaż nie ma obowiązkowego wyposażenia do freedivingu, freediver może zdecydować się na użycie kilku części sprzętu dla wygody.
Jednym z niezbędnych elementów jest maska do nurkowania swobodnego. Nurkowie, którzy zdecydują się na użycie maski, muszą mieć pewność, że maska jest odpowiednio dopasowana. Maski do freedivingu powinny charakteryzować się niską pojemnością, elastycznością, przezroczystymi soczewkami oraz szczelnie otoczony nos.
Przydadzą się również płetwy do nurkowania swobodnego - jedno- lub dwupłetwowe. Dobre płetwy podwójne powinny mieć długie ostrza, być wykonane z najbardziej zaawansowanych materiałów, a także powinny zapewnić zakrycie całej stopy. Najczęściej do freedivingu wykorzystuje się jednak monopłetwy. Jest to pojedyncza, szeroka płetwa, która pasuje do obu stóp freedivera. Pojedyncza płetwa zapewnia lepszy napęd oraz wykorzystanie specjalnej techniki, a materiał z jakiego są wykonane to włókno szklane lub włókno węglowe.
Zdecydowanie podczas nurkowania przydatna będzie specjalna pianka. Do freedivingu zaprojektowane zostały specjalne pianki, które idealnie przylegają do ciała, są dwuczęściowe bez zbędnego zamka błyskawicznego. Ważnym elementem dla freedivierów są fajki do nurkowania, ponieważ spędzają dużo czasu oddychając jedynie przez fajkę np. podczas przygotowywania się do nurkowania lub by podziwiać innych nurków.
Amatorski freediving, od czego zacząć?
Najważniejszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać, to to aby nigdy nie nurkować samemu. Należy robić małe kroki i dzięki temu zyskiwać doświadczanie i postęp, nie należy przeceniać swoich możliwości.
Trening freedivingu należy zacząć od nauki wstrzymywania oddechu na dłuższy czas niż kilka sekund. Początkowo trzeba trenować "na sucho", każdego dnia zwiększając czas na jaki wstrzymuje się oddech. Zdolność do wstrzymywania oddechu jest niezbędna przed podjęciem dalszych kroków do trenowania nurkowania swobodnego.
Jeżeli udaje się wstrzymywać oddech dłużej niż na samym początku, można pomyśleć o wyborze odpowiedniego kursu, w tym wypadku odpowiedni, profesjonalny kurs jest kluczem do dobrego trenowania nawet dla amatorów. Samodzielna nauka może skończyć się nienajlepiej. Po wybraniu dobrego kursu można skupić się na doborze sprzętu.
Profesjonalne sprzęty dostępne dla każdego
Aby freediving dostarczył najlepszych emocji, a także niesamowitych wrażeń, należy stosownie dobrać sprzęt. Warto skupić się na jego praktyczności, a także jakości. Poznaj ofertę produktów do freedivingu marki Subea, która dostępna jest w Decathlon. Produktów marki Subea używają profesjonaliści i półprofesjonaliści. Spełniają one najcięższe wymagania użytkowników. W ofercie można znaleźć skafandry, płetwy oraz maski i fajki.
Ciekawą propozycją jest dwuczęściowy skafander do freedivingu, wykonany z neoprenu 3mm. Taki strój jest w stanie zagwarantować najbardziej optymalną swobodę ruchów, głównie w ciepłych wodach. Nogawki spodni oraz krój rękawów są profesjonalnie wyprofilowane, a w zgięciach stawów nie ma szwów.
Średniozaawansowani nurkowie korzystają z maski do nurkowania Maxlux S. Objętość tej maski jest bardzo mała, co wpływa na łatwość kompensacji maski podczas schodzenia na głębokość, a dodatkowo jej pole widzenia jest bardzo duże. Maska została zaprojektowana tak aby zapewnić ogromny komfort używania oraz świetne dopasowanie.
Wśród półprofesjonalistów bardzo popularna jest także fajka do freedivingu FRD 500. Jest niezwykle giętka, co ułatwia obserwację dna morskiego poprzez zapewnienie bardzo dobrej hydrodynamiki. Dzięki swojej miękkości, potrafi deformować się pod wpływem wody i dostosowuje się w ten sposób do pojawiających się prądów. Ponadto fajka ma wygodny ustnik, wykonany z silikonu, a także odblaskowy pasek na końcówce, który zapewnia widoczność.
Podsumowanie
Jeżeli zainteresowałeś się nurkowaniem swobodnym to nie czekaj. Zanurz się w nowe głębiny i odkrywaj podwodny świat z wykorzystaniem świetnego sprzętu, który dostępny jest dla każdego. Podczas freedivingu można cieszyć się podwodnym światem, a swobodne zanurzenie się jest także wykorzystywane jako forma relaksu. Freediving to nie tylko przebywanie w wodzie i wstrzymywanie oddechu, to także dobra forma spędzania czasu w sposób aktywny, a ćwiczenia oddechowe przyniosą korzyści również w poprawie ogólnej wytrzymałości i w kwestiach zdrowotnych.