Instalacje przemysłowe pełnią tak naprawdę podobną funkcję, jak w przypadku domowych instalacji elektrycznych. Ich zadaniem jest w sposób niezawodny oraz ciągły dostarczać energię elektryczną do konkretnych urządzeń. Różnica jednak polega na tym, że w zakładach przemysłowych wykorzystuje się o wiele bardziej wymagający i energochłonny sprzęt. Ma to ogromny wpływ na samą budowę instalacji, która musi bez problemu wytrzymywać większe obciążenia. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat projektowania, wykonywania oraz eksploatowania instalacji przemysłowych.

Rodzaj instalacji przemysłowej

Wiele zakładów przemysłowych wymaga innego rodzaju instalacji. Mowa tutaj o instalacjach elektrycznych wysokiego, średniego czy niskiego napięcia. Jeśli decydujemy się na montaż takiej instalacji, to już przy rozpoczęciu prac musimy się zdecydować, jaki rodzaj jest nam potrzebny. Będzie to miały duży wpływ na zastosowanie osprzętu elektrycznego czy budowę szaf elektrycznych. Warto więc wziąć pod uwagę, jakie urządzenia zostaną podłączone do przyszłej instalacji oraz jakie wymagają one zabezpieczenia. Należy także przewidzieć maksymalne (przewidywane) zapotrzebowanie na energię.

Bezpieczeństwo korzystania z instalacji przemysłowej

Oczywiście najważniejszym celem projektowania i montowania instalacji przemysłowej jest bezpieczeństwo. Należy o to zadbać nie tylko ze względu na urządzenia, które będą podłączone do instalacji, ale także pracowników, którzy będą używać danych maszyn. Trzeba więc zwrócić uwagę na wielkość zakładu, rodzaj wytwarzanych produktów, specyfikę produkcji oraz jakie urządzenia składają się na linię produkcyjną.

Dzięki tym informacjom bez problemu możemy rozpocząć planowanie budowy przemysłowej instalacji. Warto także uwzględnić rodzaj konstrukcji budynku zakładowego tak, aby wykonana instalacja przemysłowa spełniała przepisy przeciwpożarowe. Duży wpływ na bezpieczeństwo korzystania z danej instalacji mają także czynniki środowiskowe, które występują w naszym zakładzie przemysłowym. Mowa tutaj o poziomie wilgotności, zapylenia czy panującej temperaturze.

Bezawaryjność instalacji przemysłowej

 Bezawaryjność instalacji przemysłowej

Duży wpływ na niezawodność naszej instalacji będą miały urządzenia, które będą wykorzystywane dzięki niej. Należy sprawdzić, czy zakład jest zasilany energią elektryczną, która spełnia wymogi jakościowe pod względem stabilności napięcia i pewności zasilania. Jeśli mamy problem z częstymi przerwami, konieczne będzie zainwestowanie w rozwiązania, które zagwarantują ciągłość pracy urządzeń. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku częstych skoków napięcia. Mogą one doprowadzić nawet do poważnej awarii podłączonych maszyn.

Jeśli zależy nam na bezawaryjnej instalacji przemysłowej, warto poświęcić dużą uwagę na konserwację oraz przegląd. Dzięki temu będziemy na bieżąco usuwać wszelkie zagrożenia i problemy. Odpowiednia konserwacja sprawi, że będziemy mogli dłużej cieszyć się poprawie działającą instalacją przemysłową.

Podsumowując

Instalacje przemysłowe są elementem niezbędnym do działania zakładu produkcyjnego. Bez nich praca maszyn nie jest możliwa. Warto więc zainwestować w sprawdzoną i profesjonalną firmę, która specjalizuje się w tej branży. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że wszystko działa sprawnie i bez problemów.