Stomatologia dziecięca - najczęstsze pytania

Ludzie, którzy po raz pierwszy usłyszą o istnieniu stomatologii dziecięcej, z reguły reagują zaskoczeniem. Świadomość tego, że anatomia i fizjologia człowieka w pierwszych latach jego życia różni się znacząco od anatomii i fizjologii osoby dorosłej, jest niemal powszechna, podobnie jak zrozumienie tego, że w związku z tym opieka medyczna nad dzieckiem powinna być sprawowana przez lekarza specjalizującego się w leczeniu dzieci. To zrozumienie konieczności i celowości istnienia specjalizacji pediatrycznych z jakiegoś powodu nie obejmuje jednak kwestii związanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Niejednokrotnie więc zdarza mi się słyszeć pytania o to, kto to właściwie jest "stomatolog pediatryczny" i po co wogóle korzystać z jego usług. Czy dzieci nie mogą korzystać z tego samego dentysty, co dorośli członkowie rodziny? Co właściwie da dziecku opieka stomatologa - pediatry?

Na te i inne często padające pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

FAQ Stomatologii Dziecięcej

  • Kto właściwie powinien leczyć się u stomatologa pediatrycznego?

Większość stomatologów dziecięcych przyjmuje i prowadzi pacjentów od 3. do 14. roku życia. Granicami są tu z jednej strony wykształcenie się kompletu zębów mlecznych (u trzylatków) a z drugiej - całkowite zastąpienie mleczaków przez uzębienie stałe. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Porady stomatologiczne Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu Ziombki.

  • Jakie są najważniejsze składowe kompleksowej opieki dentystycznej u dzieci?

Są to:

  • diagnostyka możliwych problemów i zagrożeń,
  • profilaktyka (np. higienizacja, lakowanie zębów),
  • leczenie zachowawcze,
  • leczenie ortodontyczne,
  • dbanie o czynniki psychologiczne:

- ograniczanie stresu przez wizyty adaptacyjne,

- wykształcanie w małym pacjencie pozytywnego nastawienia do dentysty i wizyt u niego,

- kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie dbania o zdrowie jamy ustnej (np. nauka czyszczenia zębów),

  • jeśli jest taka potrzeba, to także współpraca z innymi specjalistami (m. in. dietetykiem i logopedą).
  • Czy mleczne zęby można leczyć?

Tak, jak najbardziej! Przy czym nie tylko za pomocą ekstrakcji chorego mleczaka. Obecnie dobre gabinety stomatologii dziecięcej oferują nie tylko plombowanie zepsutych pierwszych zębów, ale nawet leczenie kanałowe i wstawianie specjalnych protez dziecięcych!

Chociaż mleczne zęby różnią się nieco od stałych pod względem anatomii, nie oznacza to jednak, że nie można ich leczyć, gdy zachorują.

  • No dobrze, ale nawet, jeśli mleczaka można leczyć, to właściwie po co to robić? Przecież i tak, i tak za chwilę sam wypadnie!

Za odpowiedź na to pytanie wystarczyłoby wskazanie na konieczność i wartość dbania o dobrostan i komfort dziecka. Zaatakowany przez próchnicę ząb doskwiera mu przecież tak samo, jak dorosłemu!

Przy podejmowaniu decyzji o interwencji stomatologicznej u dziecka należy jednak także wziąć pod uwagę ryzyko, jakie nieleczony, zepsuty mleczak niesie dla jego kształtujących się zębów stałych i zdrowia ogólnego. Próchnica to groźna choroba w każdym wieku!

  • Czy na leczenie zębów mlecznych można otrzymać gwarancję, tak, jak w przypadku leczenia dorosłych?

Jak najbardziej! Standardem w stomatologii dziecięcej jest przynajmniej 6-miesięczna gwarancja utrzymania plomby.

***

Czy udało mi się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie stomatologii dziecięcej? Zapewne nie! Na szczęście jest na to rada. Po prostu skontaktuj się z najbliższym gabinetem dentysty pediatrycznego i umów się na spotkanie, na którym porozmawiacie o tym, jak wspólnie zadbać o piękny uśmiech Twojego dziecka!