
Geopark Kielce zmienia nazwę na Geonatura Kielce - nowa nazwa ma uwzględniać całokształt charakteru działalności instytucji oraz związana jest z finalizacją procedury aplikacyjnej „Geoparku Świętokrzyskiego” do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
Podczas sesji Rady Miasta Kielce (18.03.) została przyjęta w drodze uchwały zmiana nazwy Geoparku Kielce na Geonatura Kielce.
To druga zmiana nazwy w historii funkcjonowania jednostki, która została powołana w 2003 roku jako Centrum Geoedukacji Kielce. W tym samym roku nazwa ta została zmieniona na Geopark Kielce. Celem tej zmiany było podkreślenie szerszego, niż edukacja, zakresu działalności jednostki związanej m.in. z promocją walorów geologicznych i zarządzaniem terenami pogórniczymi w obrębie miasta, a także rozwijaniem współpracy partnerskiej i ścieżki dojścia do Europejskiej Sieci Geoparków. Przez ponad 18 lat działalności udało się osiągnąć większość zamierzonych celów, rozszerzyć aktywność na inne niż geologia obszary tematyczne a także sformułować nowe wyzwania wyznaczając tym samym kierunek dalszego rozwoju jednostki.
Zmiana nazwy jednostki na Geonatura Kielce jest wypadkową wszystkich ww. uwarunkowań. - Uwzględnienie w działalności jednostki takich zagadnień jak: dziedzictwo naturalne zawierające w sobie przyrodę nieożywioną i ożywioną, edukacja ekologiczna czy działalność Ogrodu Botanicznego w pełni uzasadnia wykorzystanie w nazwie słowa natura - podkreśla Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce. Idea promocji Kielc poprzez unikatowe walory dziedzictwa naturalnego opatrzona logiem i hasłem „Kielce Naturalnie’’ opracowana w ramach działalności jednostki w 2020 roku, dodatkowo wzmacnia ten przekaz.
Podstawą zmiany nazwy jednostki, która znalazła się w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta, była także rekomendacja UNESCO, związana ze sfinalizowaniem procedury aplikacyjnej „Geoparku Świętokrzyskiego” (formalnie stowarzyszenia pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny oraz Piekoszów) do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. - Rekomendacja sformułowana przez ekspertów z tej organizacji wskazywała na potrzebę wycofania z użycia nazwy „Geopark Kielce” w celu zapewnienia wyrazistości marki „Geopark Świętokrzyski”, dla której nadawany jest certyfikat UNESCO - informuje Michał Poros, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.
W związku ze spełnieniem wszelkich wymogów i rekomendacji w kwietniu bieżącego roku przewidziane jest oficjalne zatwierdzenie przez Zarząd UNESCO nominacji „Geoparku Świętokrzyskiego” do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Decyzja ta oznacza otwarcie nowego rozdziału w promocji dziedzictwa naturalnego i kulturowego Kielc na forum międzynarodowym. Geonatura Kielce pozostaje liderem tej inicjatywy.