Opony całoroczne to hit tego roku

Opony całoroczne https://noweopony.pl/ stają się bardzo popularne, głównie ze względu na coraz łagodniejsze zimy, które nie wymagają tak specjalistycznego ogumienia. Jakie są zalety i wady ogumienia całorocznego i czy warto w nie inwestować? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Zalety i wady całorocznych opon

Ogumienie całoroczne ma głębszy bieżnik niż opony letnie, dzięki czemu zapewniają one przyzwoitą przyczepność auta niezależnie od warunków drogowych. Dodatkowo za sprawą zastosowania odpowiedniej mieszanki gumowej można na nich jeździć nawet w wysokich temperaturach. Przy łagodnych zimach sprawdzą się świetnie zwłaszcza podczas spokojnej jazdy po mieście. Całoroczne opony z https://noweopony.pl/opony/caloroczne to również brak konieczności przechowywania jednego kompletu opon oraz wymiany opon wraz ze zmieniającymi się sezonami.

Całoroczne opony posiadają cechy, które umożliwiają jazdę na nich przez cały rok, jednak aby było to możliwe, muszą posiadać one pewne cechy opon letnich i zimowych. Dlatego ich parametry są jedynie przyzwoite i nie zapewnią najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo całoroczne opony zużywają się szybciej latem niż opony letnie.

Całoroczne opony – dla kogo?

Ogumienie całoroczne nie sprawdzi się u każdego kierowcy – osoby, które lubią szybką i dynamiczną jazdę, powinny pozostać przy oponach sezonowych, które zapewnią większą stabilność podczas jazdy i przyczepność do nawierzchni oraz skrócą drogę hamowania.

Całoroczne opony dobrze sprawdzą się u kierowców, którzy pokonują niewielkie dystanse, głównie po mieście. To również dobry wybór do niewielkich, miejskich aut o niezbyt dużej mocy silnika.

Kiedy trzeba wymienić opony na nowe?

Niezależnie od rodzaju opon, aby zapewnić odpowiednią przyczepność auta oraz prawidłowe działanie układów wspomagania kierowcy niezbędne jest wymienianie ich przy oznakach znacznego zużycia. Przede wszystkim trzeba regularnie sprawdzać głębokość bieżnika, który powinien mieć minimum 1,6 mm głębokości. Jednak warto pamiętać, że jest to wartość minimalna, która świadczy o bardzo dużym zużyciu opony i fakcie, że jej parametry nie są prawidłowe. Dodatkowo należy zwracać uwagę, czy na oponach nie pojawiły się widoczne uszkodzenia np. wybrzuszenia, pęknięcia, czy odkształcenia.

Niezależnie od zużycia opon, podlegają one wymianie również ze względu na czas użytkowania. Większość opon należy zmienić na nowe po upływie 10. lat od daty produkcji, ale zdarzają się również takie modele, które należy wymienić po 5 – 6 latach. Data produkcji wytłoczona jest na boku każdej opony, a więc łatwo to sprawdzić.

Na co zwrócić uwagę kupując nowe opony?

Opony można kupić w 3. klasach: ekonomicznej, średniej i premium. Klasa ekonomiczna to rozwiązanie niskobudżetowe, które zapewni przyzwoite parametry – są dobre dla kierowców jeżdżących spokojnie na niewielkie odległości. Opony klasy średniej to kompromis pomiędzy ceną a jakością. Sprawdzą się na dłuższe dystanse przy umiarkowanie dynamicznej jeździe i będą dobre w każdych warunkach. Opony premium to najlepsza jakość, ale co za tym idzie, trzeba za nie również odpowiednio zapłacić. Jednak dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zapewniają one jazdę na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać, że kupując całoroczne opony najlepiej wybierać te klasy średniej lub premium, co zapewni ich lepsze parametry. Opony ekonomiczne będą się również znacznie szybciej zużywać, co w ogólnym rozrachunku sprawi, że koszt ogumienia w ciągu kilku lat będzie znacznie wyższy.