Rynek nieruchomości w Kielcach

Nieruchomości w Kielcach nie są tak atrakcyjne jak w innych stolicach województw. Ceny zarówno sprzedaży, jak i wynajmu są tu o wiele niższe niż w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu. Koszt zakupu metra kwadratowego stale jednak rośnie. Sprawia to, że mieszkania z rynku pierwotnego traktowane są jako pewna lokata kapitału. Inwestorzy interesują się przede wszystkim mniejszymi nieruchomościami, które potem oferują studentom czy młodym parom i singlom. Ile kosztuje metr kwadratowy w Kielcach i które dzielnice są najdroższe?

Nieruchomości mieszkalne w Kielcach

Oferta kieleckich deweloperów jest niezwykle zróżnicowana. Nowe mieszkania na sprzedaż w Kielcach to te o różnym standardzie wykończenia, a także metrażu. Największą ofertę stanowią lokale jedno-, dwu, i trzypokojowe do 60-70 metrów kwadratowych. Takimi nieruchomościami zainteresowane są głównie rodziny z dziećmi, które szukają miejsca do zamieszkania na dłużej. Single i młode pary decydują się na mniejsze lokale – głównie kawalerki. W ofercie deweloperów znaleźć można również większe, luksusowe nieruchomości. Ceny ekskluzywnych nieruchomości w stolicy województw świętokrzyskiego to ok. 0,5 milion złotych. W tej cenie można nabyć apartamenty o powierzchni ponad 100 m2, z garażem, dwupoziomowe penthousy.

Gdzie zamieszkać w Kielcach?

Kielce to jedno z najmniejszych miast wojewódzkich. Mieszka tu 193 415 osób. Miasto nie posiada jednolitego, ustalonego ustawą podziału administracyjnego, przez to nie można wyróżnić konkretnych dzielnic. Przygotowując się więc do zakupu mieszkania w stolicy województwa świętokrzyskiego, warto bliżej przyjrzeć się konkretnym osiedlom. Jednym z najpopularniejszych jest Osiedle Ślichowice, które stało się główną i największą sypialnią miasta. W ostatnich latach nowe inwestycje powstały też na osiedlu Podraczkowo oraz we wschodniej części Kielc. Średnio za metr kwadratowy na tych osiedlach trzeba zapłacić niewiele ponad 5000 złotych. Na najdroższych ulicach takich jak S. Wyspiańskiego, Litewskiej, Planty czy Pocieczki m2 kosztuje 5500 złotych. Niewiele niższa jest cena nieruchomości przy głównych ulicach miasta np. Piekoszowskiej, Batalionów Chłopskich, Warszawskiej czy Zagórskiej.  Najtańsze nieruchomości zlokalizowane są natomiast przy ulicach W. Bogusławskiego, S. Jaracza, M. Gomółki czy K. Kurpińskiego. Metr kwadratowy wyceniany jest tu na 5000 złotych.

Rynek nieruchomości wtórnych w Kielcach

Na niższe ceny liczyć mogą kupujący nieruchomość z rynku wtórnego. Koszt zakupu uzależniony jest od stanu mieszkania, rodzaju budownictwa oraz powierzchni. Tańsze są duże lokale (30-40%), droższe kawalerki. Ceny wahają się od 4000 – 8000 złotych za metr kwadratowy, specjaliści podkreślają jednak, że należy spodziewać się ich wzrostu.

Rynek najmu w Kielcach

Wiele mieszkań w Kielcach oferowanych jest na rynku najmu, głównie długoterminowego. Zainteresowani są nimi studenci, zdobywający wiedzę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego lub Politechnice Świętokrzyskiej. W ostatnim roku zainteresowanie najmem studenckim znacznie spadło. Wielu żaków uczy się online i nie jest zainteresowanych mieszkaniem w mieście. Szacuje się, że spowoduje to spadek cen najmu o ok. 10%.