Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza go raz na 10 lat i dotyczy on każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Udział w spisie jest obowiązkowy, można wziąć w nim udział na kilka sposobów.
Samospis internetowy
Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony www.spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko ze względu na pandemię, ale również na prostotę wypełniania formularza.
Infolinia
Spisu można dokonać również za pomocą specjalnej infolinii: 22 279 99 99. Istnieje jednak więcej opcji.
Gminne Biuro Spisowe. Dodatkowe dyżury
Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, albo nie potrafi posługiwać się komputerem, nie jest to problem. Urzędy na taką okoliczność mają obowiązek udostępnić stanowiska do samospisu internetowego, z których takie osoby mogą skorzystać. Z myślą o nich Urząd Miasta Kielce przygotował stanowisko, przy którym można się nie tylko spisać przez cały okres trwania badania, ale także otrzymać fachową pomoc przeszkolonych osób.
Gminne Biuro Spisowe znajduje się w Urzędzie Miasta Kielce, Rynek 1, pokój 143 czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30.
Osoby, które w wypełnieniu formularza spisowego, będą chciały skorzystać z pomocy pracownika UM Kielce powinny wcześniej zadzwonić pod numer telefonu 41 36 76 143 i umówić się na wizytę na następny dzień.
Dodatkowo od 31 maja do 27 września 2021 roku w każdy poniedziałek w godzinach od 14.30 do 17.30 członkowie Gminnego Biura Spisowego w Kielcach będą pełnić dodatkowe dyżury w Urzędzie Miasta na Rynku. W foyer ratusza udostępnione zostało specjalne stanowisko do samospisu. Niezbędnej pomocy w wypełnieniu formularza spisowego udzielą członkowie GBS.
Nie spisałeś się przez Internet? Spodziewaj się telefonu od rachmistrza
Do realizacji prac spisowych GUS zatrudnił rachmistrzów – pomogą oni spisać się respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej.
Rachmistrz może zadzwonić z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.
Tajemnica statystyczna
Dane przekazywane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są udostępniane wyłącznie w formie zbiorczej, to znaczy takiej, która uniemożliwia identyfikację konkretnej osoby.
Warto przy tym zaznaczyć, że w NSP nigdy nie padają pytania o wysokość zarobków, numer konta czy karty kredytowej, a dane osobowe nie są nigdzie przekazywane.
Odpowiedzi na pytania nie zajmują wiele czasu i nie powinny nikomu stwarzać problemów. Wszystkie dane przekazywane podczas spisu są objęte tajemnicą.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września 2021.