Dziś przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Z tej okazji w Kielcach i powiecie kieleckim odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające tragiczne zdarzenia z września 1939 roku. 17 września obchodzony jest również Światowy Dzień Sybiraka, którego celem jest przypominanie losów zesłańców. Wielu z nich nigdy nie wróciło z zesłania.

17 września 1939 r., w myśl tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., Związek Sowiecki zaatakował Polskę. Rozpoczęła się trwająca niemal dwa lata okupacja wschodniej części kraju. Dla polskich obywateli zamieszkujących te tereny rozpoczął się brutalny proces sowietyzacji.

Tragiczny w skutkach dla II Rzeczpospolitej sowiecki napad rozpoczął się 17 września 1939 r. o godzinie 4 rano. Atak przeprowadzono siłami ponad 600 tys. czerwonoarmistów, wspieranych przez jednostki NKWD oraz 4,7 tys. czołgów. Sowieci szybko posuwali się w głąb kraju, zajmując kolejne miasta. Następstwem sowieckiej agresji była okupacja ponad 51% terenu II RP, zamieszkiwanego przez ok. 13 mln obywateli polskich. Dla mieszkańców wschodnich województw Polski rozpoczął się okres brutalnego terroru, agresywnej sowieckiej propagandy, powszechnej sowietyzacji oraz eksperymentów społecznych, w skutek których kilkaset tysięcy osób zostało deportowanych w głąb ZSRR. Osoby, które przeciwstawiły się nowej władzy, były skazane na represje i prześladowania. W myśl sowieckich ideologów wszystko, co było związane z Polską i polskością, miało zniknąć.

(źródło: Muzeum II Wojny Światowej/muzeum1939.pl)

Kielce

Upamiętnienie 82. rocznicy agresji sowieckiej rozpocznie się o godzinie 11.00 od złożenia kwiatów przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. Natomiast o godzinie 18.00 w Kościele Garnizonowym odbędzie się uroczysta msza święta w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi.

Powiat kielecki

Chęciny

Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbędą się w Klasztorze Sióstr Bernardynek w Chęcinach. Rozpocznie je msza święta w intencji ofiar i Ojczyzny.