UM Kielce: Kadzielnia w aplikacji mobilnej

4 min czytania

** Kielce Naturalnie” to połączenie tradycyjnego zwiedzania z podróżami wirtualnymi. Nowatorskie narzędzie opracowane przez konsorcjum Politechniki Świętokrzyskiej oraz firmy informatycznej 2P-Info sp. z o.o. przy współpracy z Geonatura Kielce w innowacyjny sposób oprowadzi turystów po flagowym obiekcie Geoparku Świętokrzyskiego. **

Dziś odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi CyberMatryca - Zintegrowany system obsługi turysty”. Wzięli w niej udział Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc, Prorektor ds. Ogólnych dr hab. inż. Izabela Krzysztofik, prof. Politechniki Świętokrzyskiej, dr inż. Radosław Belka z Politechniki Świętokrzyskiej, który kierował badaniami, Piotr Czekaj, członek zarządu 2P-INFO sp. z o.o. oraz Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce.

- Dużą wartością tego projektu jest współpraca trzech lokalnych podmiotów. Możemy pokazać jak stosować innowacje technologiczne w promocji wyjątkowych miejsc naszego miasta czy regionu mówił podczas spotkania z dziennikarzami zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Celem projektu badawczo-rozwojowego CyberMatryca zintegrowany system obsługi turysty” było opracowanie i wdrożenie inteligentnego, zintegrowanego i kompleksowego systemu obsługi turysty odwiedzającego rozproszone parki rozrywki, wykorzystującego rozwiązania z zakresu technologii Internetu Rzeczy.

- Bardzo cieszę się ze współpracy z Politechniką Świętokrzyską i firmą 2P-Info. Dzięki niej do końca roku będziemy testować to nowatorskie rozwiązanie. Planujemy rozszerzyć aplikację i włączyć do niej Ogród Botaniczny oraz nasze obiekty na Wietrzni i na Ślichowicach podkreślał Mirosław Hejduk, dyr. Geonatura Kielce.

- Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy rozpocząć wdrożenie projektu od lokalnej instytucji. To dowód na to, że nauka wychodzi z murów i wpływa na otoczenie społeczno-gospodarcze w naszym regionie. Jest to dla nas bardzo ważne. Nasi naukowcy cały czas będą wspierać Geonaturę Kielce w gromadzeniu danych powiedziała prof. Izabela Krzysztofik, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej.

Bezpłatna aplikacja Kielce Naturalnie” dostępna jest już na urządzenia z systemem Android. Jej zadaniem jest ułatwienie turystom zdobywania informacji o zwiedzanym miejscu.
Pełna funkcjonalność aplikacji pojawia się w momencie wkroczenia na teren Parku Kadzielnia, który pełni rolę tzw. SmartEnvironment (SE - Przestrzeń Inteligentna). Jeżeli turysta wyrazi zgodę na używanie modułu śledzącego otrzyma dostęp do mapy terenu wraz zaznaczonymi obiektami turystycznymi.

- System jest innowacyjny, bo integruje rozwiązania informatyczne z zakresu technologii lokalizacji, technologii sensorycznych, technologii bazodanowych i analityki danych. Teraz jesteśmy w fazie wdrożeniowej projektu, co daje nam możliwość dalszego rozwoju mówił dr inż. Radosław Belka z Politechniki Świętokrzyskiej.

W aplikacji znajdziemy opisy 17 atrakcji Parku. Możemy przeczytać lub odsłuchać informacje o historii Kadzielni, amfiteatrze, jeziorze, Podziemnej Trasie Turystycznej czy o pamiątkach tropikalnego morza sprzed 360 milionów lat.

Zwiedzając rezerwat z aplikacją cały czas będziemy widzieć swoją pozycje na mapie, a także informacje o liczbie osób znajdujących się przy poszczególnych atrakcjach. System pomoże dotrzeć nam do wybranego miejsca, które chcemy zobaczyć wyznaczając najkrótszą ścieżkę.

Po zakończeniu zwiedzania możliwe jest wygenerowanie spersonalizowanego raportu z trasy zwiedzania, z informacjami o ekspozycjach, z ewentualnymi linkami dodatkowych materiałów informacyjnych.

Ten sposób zwiedzania pozwoli zwiększyć efektywność przyswajania informacji przydatnych na przykład w szkole czy w innych obszarach życia.

System przyniesie też dodatkowe korzyści zarządcom i właścicielom produktu turystycznego.

- Ta część aplikacji doskonale wpisuje się w dzisiejsze trendy dopasowywania atrakcji turystycznych do rynku. Dzięki zastosowaniu algorytmów możemy dowiedzieć się, które miejsca są najchętniej odwiedzane i lubiane przez gości wyjaśniał Piotr Czekaj, członek zarządu 2P-INFO sp. z o.o.

Zebrane dane pomogą opracować rozwiązania na skuteczniejsze zarządzanie ruchem turystycznym, wydajniejszą obsługę klienta, właściwsze rozmieszczenia atrakcji, wydajniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi i materialnymi oraz przygotowanie indywidualnej oferty w stosunku do poszczególnych klientów. Dzięki nim możliwe będzie modyfikowanie szlaków, np. poprzez umieszczanie tablic informacyjnych i reklamowych, a nawet dodatkowych atrakcji na często wybieranych trasach.

- Będziemy chcieli, aby w całym mieście pojawiało się coraz więcej nowinek technologicznych. To jest dodatkowy element, którzy przyciąga turystów i ułatwia im zwiedzanie atrakcyjnych miejsc podkreślił zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W fazie badawczo-rozwojowej projektu uczestniczyła kilkunastoosobowa kadra złożona z: teleinformatyków, programistów, analityków danych i elektroników. Efektem realizowanego projektu jest nie tylko opracowywany w fazie prac rozwojowych demonstrator systemu, ale także potencjał synergiczny wynikający ze współpracy naukowców, specjalistów branży IT, środowiska biznesu oraz przedstawicieli przemysłu turystycznego. Pracami badawczo-rozwojowymi kierował dr inż. Radosław Belka z Politechniki Świętokrzyskiej.

Projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Koszty kwalifikowane wyniosły 3 382 075 zł, w tym dla Politechniki Świętokrzyskiej 1 592 943 zł.

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,25107,kadzielnia-w-aplikacji-mobilnej.html

Autor: krystian