Zbiorniki na wodę dla każdego budynku

Zaopatrzenie w wodę to jedna z najważniejszych kwestii wpływających na komfort i bezpieczeństwo użytkowania budynku. Woda potrzebna jest nie tylko do celów bytowych. Pełni także istotną rolę w systemach przeciwpożarowych, a w dodatku mądre magazynowanie wód opadowych pozwala uniknąć podtopień i związanych z tym strat. Dlatego tak ważne jest projektowanie zbiorników na wodę z uwzględnieniem wszystkich tych potrzeb.

Rodzaje zbiorników

Te wielkie konstrukcje, służące do magazynowania cieczy mogą znacznie różnić się swoim wyglądem. Wewnętrzne zbiorniki na wodę produkowane współcześnie to nowoczesne wyroby, wytwarzane z płyt MultiPower, a więc z tworzywa sztucznego. Materiał jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie nie reaguje z wodą i nie ulega korozji. Projektowanie zbiorników na wodę, wykonanych z tworzywa pozwala także na wykonanie produktów o niemal dowolnych wymiarach, przez co łatwiej dopasować je do istniejących budynków.

Duże rezerwuary wody pełnią najczęściej rolę zbiorników przeciwpożarowych. Magazynowanie wody na takie cele wynika między innymi z przepisów prawa i znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Zbiorniki przeciwpożarowe mogą pomieścić nawet kilkaset metrów sześciennych wody. Mimo swoich ogromnych rozmiarów często w ogóle ich nie widać, gdyż całkowicie schowane są w podziemiach budynku.

Projektowanie zbiorników na wodę zakłada także wykorzystywanie ich jako magazynów wody pitnej. W tej roli najczęściej instaluje się bardzo duże konstrukcje, a taki bufor jest zabezpieczeniem na przykład dla budynków użyteczności publicznej, a także placówek medycznych na przykład szpitali.

Zbiorniki retencyjne na wodę opadową

To trzeci z obszarów zastosowań. Tego typu konstrukcje pozwalają w wygodny sposób magazynować nawet znaczną objętość deszczówki, nie pogarszając przy tym estetyki budynku. Bezciśnieniowe zbiorniki umieszcza się w piwnicach, szczelnie wypełniając dostępną przestrzeń.