59 dni, ponad 1200 poborowych - tak w liczbach zapowiada się praca Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 2 w Kielcach, jednej z największych w województwie świętokrzyskim.
W Starostwie Powiatowym w Kielcach 4 kwietnia rozpoczęła działalność Powiatowa Komisja Lekarska, której przewodniczy mjr rez. lek. med. Tomasz Barański. Do 13 czerwca określi ona zdolność do czynnej służby wojskowej osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej zamieszkałym na terenie powiatu kieleckiego.
- W powiecie kieleckim bardzo dużo osób otrzymuje kategorię A. W ubiegłym roku było to 92 procent wszystkich, którzy zostali wezwani na kwalifikację - mówił starosta kielecki Mirosław Gębski podczas oficjalnego rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej.
W tym roku głównie na komisję stawią się mężczyźni urodzeni w 2003 roku. Określi ona ich zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Ogółem w województwie świętokrzyskim przed komisjami stanie 6 tys. osób, zaś w powiecie kieleckim ponad 1 200.
- Nie jest to znaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Cały czas mówimy o zmniejszającej się liczbie osób stających do kwalifikacji, jednak w stosunku do 2021 r. to prawie o 100 osób jest więcej. W latach poprzednich była prowadzona kwalifikacja z pewnymi zakłóceniami. W 2020 r. została ona wcześniej zakończona, około 1000 osób nie stanęło do kwalifikacji - informował płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.
- Kwalifikacja ma na celu założenie ewidencji wojskowej dla wszystkich stających na kwalifikacji, aby móc sprawdzić kto jaką kategorie zdrowia posiada. Cieszymy się, że ponad 90 proc. młodych osób w naszym województwie zgłasza się na kwalifikacje. Daje nam to czołowe miejsce pod względem wstawiennictwa w Polsce - dodał ppłk Mirosław Wolski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach, który opowiadał też o możliwościach jakie daje służba w wojsku.
O tym, że nie trzeba się obawiać kwalifikacji wojskowej mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. - Nie bójcie się kwalifikacji. To jest wstęp do pewnego systemowego opisania was. Kwalifikacja przekłada się na przydziały, szkolenia i na dalszą waszą drogę. Bycie w odpowiedniej kategorii determinuje dalszą karierę, nawet i wojskową - powiedział wojewoda.
W pierwszym dniu przed Powiatową Komisją Lekarską stanęli mieszkańcy gminy Masłów.
- Z gminy Masłów w tym roku przed komisją stanie 64 mężczyzn z rocznika podstawowego, 9 osób z roczników poprzednich, jak również 3 kobiety - wyliczał włodarz gminy Tomasz Lato.
Warto dodać, że w ubiegłym roku wstawiennictwo osób z gminy Masłów wyniosło 100 procent.