To już ostatni dzwonek, żeby zapoznać się z zespołami, które zaprezentują się w niedzielę podczas XV Jarmarku Świętokrzyskiego. To one zadbają o wrażenia artystyczne wszystkich uczestników jubileuszowego spotkania. Na scenie zaprezentują się zarówno młodzi artyści, jak i dojrzali muzycy.

Kapela Ciekoty - Istnieje od 1995 roku. Jej założycielem był Ludwik Michta ciekocki muzykant grający na akordeonie. Początkowo kapelę tworzyło trzech muzykantów grających na skrzypcach, akordeonie oraz bębnie. Na przestrzeni lat i w zależności od potrzeb jej skład kształtował się w doborze różnych instrumentów. Obecnie Kapela gra w składzie pięco osobowym na następujących instrumentach: Akordeon ( Harmonia Polska ), skrzypce, klarnet, kontrabas, bęben. Instruentaliści to w większości zawodowi muzycy, grający melodie ludowe w nieco stylizowanej formie… Aranżacją repertuaru zajmuje się kierownik kapeli Grzegorz Michta ( syn Ludwika ), grajacy na Akordeonie i Harmoni Polskiej.

kapela CiekotyKapela w swym dorobku artystycznym posiada wiele nagród: m.in.

- wielokrotny laureat Buskich Spotkań z Folklorem

- zdobywca Scyzoryka Świętokrzyskiego (w kat. Muzyka ludowa)

- laureat głównej nagrody Radia Kielce „ Jawor u źródeł kultury „

- wyróżnienie w ogólnopolskim festiwalu Wszystkie mazurki świata

(Warszawa), oraz wiele innych.

Kapela koncertowała w kraju oraz za granicą (Szwecja, Dania, Węgry), brała również udział w prestiżowych imprezach folkowych w Polsce jak np. Jarmark Jagieloński w Lublinie. W ostatnich latach Kapela wydała płytę, na której są utwory regionalne, autorskie, oraz inspirowane motywami Oskara Kolberga.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Górne Nutki Górne Nutki

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne Nutki’’ powstał w październiku 2014 roku z inicjatywy nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górnie, pań: Jolanty Gawęckiej, Izabeli Wajs oraz Teresy Murawskiej, które opiekują się nim na co dzień. Kierownikiem muzycznym jest pan Grzegorz Michta, a choreografem pani Dorota Stawiarska. Należą do niego dzieci z klas 0 - VIII. Zespół działa przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górnie i Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie oraz pod patronatem pana Wójta Przemysława Łysaka. Współpracuje też z Zespołem Śpiewaczym „Górnianecki’’. Poprzez śpiew i taniec dzieci starają się pielęgnować kulturę ludową regionu świętokrzyskiego. Skład zespołu zmienia się - starsze dzieci kończą szkołę
i odchodzą a zastępują ich młodsi. Wykonują oni pieśni ludowe, patriotyczne, kolędy
i pastorałki. Systematycznie biorą udział w konkursach i przeglądach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, regionalnym i międzynarodowym, zajmując czołowe miejsca i otrzymując wyróżnienia. W ten sposób promują szkołę, parafię, gminę i region.

Dotychczasowe sukcesy:

Rok 2015:

- II miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły śpiewacze;

- wyróżnienie specjalne na III Powiatowym Festiwalu Piosenki Turystycznej w Rudkach;

Rok 2016:

- II miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły pieśni i tańca(pierwszego miejsca nie przyznano)

- III miejsce i misja do Będzina na IX Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek;

- III miejsce na XXII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Rok 2017:

- wyróżnienie w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły pieśni i tańca;

- I miejsce na X Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek;

- Grand Prix na I Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek;

Rok 2018:

- nagroda specjalna w II Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek;

- III miejsce i misja do Będzina na XI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

- I miejsce i nagroda publiczności na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie,

- I miejsce na XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek

- I miejsce w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie kolędowanie” w Radomiu.

Rok 2019:

- III miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły pieśni i tańca.

- I miejsce w IV Powiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Bodzentynie.

- I miejsce w I Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łopusznie.

Rok 2020

- I miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły pieśni i tańca.

Rok 2021

- I miejsce w I Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Rudkach.

- II miejsce i misja do Będzina w XV Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek

- III miejsce w VI Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

- I miejsce w III Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łopusznie.

Rok 2022

- II miejsce w Dziecięcej Estradzie Folkloru w kategorii zespoły pieśni i tańca.

Czinda daZespół „Czinda da” działa od sierpnia 2019 r. przy stowarzyszeniu „Dla Borowa”. Został on stworzony dzięki dotacji unijnej. W skład tej wokalno-instrumentalnej grupy wchodzą dzieci oraz młodzież z powiatu kartuskiego w wieku od 3 do 17 lat. Zespół prezentuje tradycyjną oraz współczesną muzykę Kaszub. Jest to jedyny zespół dziecięco-młodzieżowy na naszym terenie, którego kapelę stanowią wyłącznie młodzi ludzie, bez osób dorosłych. Grupę prowadzą Izabela Bliźniewska (muzyk) i Karolina Serkowska (nauczyciel języka kaszubskiego). Obie instruktorki należą do najstarszego na Kaszubach - Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby" jest zespołem amatorskim. Jego założycielem była Marta Bistroń. Zespół istnieje od 1946 r. i do dnia dzisiejszego jest propagatorem bogatego folkloru kaszubskiego. RZPiT Kaszuby

Od chwili powstania i opracowania pierwszego programu występował na różnych imprezach, akademiach i uroczystościach organizowanych na terenie całego kraju i za granicą. Występował między innymi z okazji I rocznicy wyzwolenia Gdańska w 1946 r. (był to pierwszy występ od którego datujemy powstanie zespołu), na III i V Ogólnopolskim Festiwalu Ziem Nadwiślańskich w Płocku, Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Poznaniu i Kazimierzu nad Wisłą, podczas Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu i na Zlocie Młodzieży w Warszawie.

Zespół brał udział we wszystkich odbywających się od 1949 r. Centralnych Dożynkach, między innymi w Krakowie, Opolu, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Koszalinie oraz kilkakrotnie w Warszawie. Zespół koncertował prawie we wszystkich większych miastach Polski, a także 80 razy propagował folklor kaszubski poza granicami kraju:...

  • 25 razy w Niemczech,
  • 7 razy w Danii,
  • 3 razy w Holandii, na Węgrzech, we Francji, w Szwecji i Litwie,
  • 2 razy w Kanadzie, Czechach, Bułgarii, Grecji i Włoszech.
  • po jednym razie w Austrii, Andorze, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Anglii, Egipcie, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Norwegii, Luxemburgu, Łotwie, Macedonii, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Turcji, Tunezji, Włoszech, Rumunii i Białorusi.

Zespół występował w filmach „Kaszebe", „Noc Świętojańska", „Jadą Gwiżdże", „Degus na Kaszebach", „Nuty Kaszubskie", „Wesele Kaszubskie", „Scena Rybacka", „Ścinanie Kani" oraz ogólnopolskich programach radia i telewizji. W czasie swej działalności '„Kaszuby" odniosły wiele sukcesów na różnych scenach w Polsce. W kategoriach zespołów chóralnych zdobyły 1 miejsce na przeglądach w Warszawie, Olsztynie, Gdańsku i Wejherowie. Zdobywały wiele razy 1 miejsca na różnych przeglądach powiatowych, wojewódzkich i krajowych: 5 razy 1 miejsce na przeglądzie Zespołów Kaszubskich w Chojnicach, 4 miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej w Gdańsku, 1 miejsce na II Festiwalu w Słupsku oraz w wielu innych miejscowościach. Dwukrotnie też zespół zajął 3 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne grupa otrzymała szereg nagród, wyróżnień i dyplomów. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 1000-lecia Państwa Polskiego, odznaką „Zasłużony Ziemi Gdańskiej", Medalem Stolema, Medalem 50- i 75-lecia nadania praw miejskich Kartuzom oraz dwa razy nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i sztuki. Zespół koncertował prawie we wszystkich większych miastach Polskich.
Repertuar zespołu składa się wyłącznie z piosenek, melodii i tańców pochodzących z regionu kaszubskiego. Elementy składające się na program to obyczaje noworoczne (przebierańcy), noc świętojańska, wesela oraz składanka tańców, gadek i przyśpiewek kaszubskich. „Kaszuby" jako pierwsze wprowadziły do swego programu niespotykane w innych regionach Polski stare instrumenty ludowe: bazuny, diabelskie skrzypce i burczybasy.

ZPiT ŻeromszczyznaZespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna - to grupa pasjonatów, kochająca muzykę, śpiew, taniec. Powstanie owej formacji miało miejsce w lutym 2019 roku w Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach z inicjatywy Grzegorza Michty (kierownika zespołu, muzyka, akordeonisty, pedagoga, kompozytora) oraz Krystyny Nowakowskiej (ówczesnej dyrektorki CEiK). Celem roztańczonej i rozśpiewanej organizacji było i jest kultywowanie szeroko pojętej kultury ludowej. Repertuar wypełniają w większości melodie skomponowane przez Grzegorza Michtę, inspirowane folklorem świętokrzyskim, do tekstów zamówionych specjalnie dla tego zespołu. Ponadto repertuar poszerzają pieśni o tematyce patriotycznej, utworzone na bazie tańców narodowych i regionalnych. Obydwa komplety w/w utworów są opracowane artystycznie. Ruchem scenicznym, choreografią oraz motywami inscenizacji kieruje znana świętokrzyska tancerka Dorota Stawiarska, która od początku istnienia zespołu współtworzy autorskie dzieła wraz z Grzegorzem Michtą. Poprzez innowacyjność, zarazem indywidualność repertuarową zespół wyraźnie odznacza się na tle podobnych tego typu, będąc jednocześnie doskonałą reprezentacją Gminy, Powiatu, Województwa. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju imprezach folkowych oraz tych które mają na celu podkreślenie i zaakcentowanie świętokrzyskiej ludowszczyzny, również w kontekście patriotycznym. Warto nadmienić iż zespół prezentuje się w świętokrzyskich strojach ludowych, za pośrednictwem których wyjątkowo wzbogaca wizerunek sceniczny.

Muzyczną oprawę zapewnia kapela złożona w większości z wybitnie uzdolnionych dzieci grających na instrumentach, które doskonalą swój warsztat i potencjał muzyczny w ZPSM w Kielcach. W chwili obecnej kapeli liczy siedem osób, grających na następujących instrumentach: dwoje skrzypiec, klarnet, trąbka, flet poprzeczny, akordeon, bęben. Za aranżację i opracowania odpowiada Grzegorz Michta.

W 2021 roku zespół wraz z kapelą nagrał teledysk do autorskiej melodii o nazwie „Jaskółeczka”(sł. Adam Młodawski) który cieszy się ogromnym zainteresowanie a obejrzeć go można na kanale You Tube https://www.youtube.com/watch?v=D_0gnQJDUKQ