Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia oraz wicestarosta Tomasz Pleban wzięli udział w XXVIII Zgromadzeniu Ogólnym ZPP, które odbyło się w 8-9 czerwca w Mikołajkach, podczas którego zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród nich znalazł się powiat kielecki, który już po raz kolejny uplasował się w czołówce rankingu w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców.

Podczas trwającego dwa dni Zgromadzenia Ogólnego ZPP dyskutowano o sprawach najistotniejszych dla samorządu powiatowego. W Mikołajkach spotkali się włodarze powiatów, miast na prawach powiatu, przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych i eksperci. Dwa dni obrad plenarnych wypełnione były merytoryczną dyskusją na najważniejsze z punktu widzenia samorządów tematy. Wyzwania, jakie stoją dziś przed powiatami wymagają konkretnych rozwiązań.

Jak co roku, podczas Zgromadzenia Ogólnego przyjęto stanowiska Zarządu ZPP, odnoszące się do spraw bieżących. Tematami poruszonymi podczas Zgromadzenia były między innymi finanse samorządowe, edukacja, system ochrony zdrowia, czy publiczny transport zbiorowy.

Samorządowcy dyskutowali o nowej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. - Jednym z tematów przewodnich była oczywiście tocząca się w Ukrainie wojna i związane z nią wieloaspektowe wyzwania dla polskich samorządów. Wiele usług, z których na co dzień korzystają uchodźcy jest realizowanych właśnie przez powiaty - dla przykładu należy wymienić te związane z rynkiem pracy czy pieczą zastępczą - mówi wicestarosta Tomasz Pleban.

Podczas uroczystej gali zostały wręczone także nagrody laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród nich znalazł się powiat kielecki, który już po raz kolejny uplasował się w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Powiat otrzymał także prestiżowe wyróżnienie „Super Powiat 2021”.

- Tytuł Super Powiat to rodzaj uhonorowania liderów samorządowych. Przyznawany jest tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań zawartych w rankingu - mówi Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu. - Ranking jest bezpłatny i jest aktualizowany cały rok. Wszystkie powiaty mogą do niego zgłaszać swoje innowacje prozdrowotne, proekologiczne, inwestycyjne, jak również wszystkie usługi, które służą polepszeniu zdrowia, życia i obsługi mieszkańca.

W edycji podsumowującej działalność powiatów w 2021 roku otrzymaliśmy 70243 punkty. Tegoroczny ranking obejmował ocenę jednostek samorządu terytorialnego w zakresie 65 kryteriów zgrupowanych w dziesięciu kategoriach. Powiat wykazał się działaniami w zakresie aż 63 kryteriów, co stanowi aż 97 procent z możliwych. To największy skok procentowy w historii powiatu. W odniesieniu do poprzedniej edycji rankingu, uzyskaliśmy blisko 10 000 punktów więcej, poprawiliśmy wyniki w zakresie 16 kryteriów oceny, w tym w 5 kryteriach w zakresie których dotychczas powiat nie otrzymywał punktów.

Jak zaznaczył wicestarosta Tomasz Pleban, na ten sukces miało wpływ wiele działań realizowanych w 2021 roku, również w obszarach, w których dotąd nie były one podejmowane. - Każdego roku rozszerzaliśmy naszą działalność poprzez różne działania. Kiedy obejmowaliśmy funkcje członków zarządu, zaangażowanie było na poziomie 80%. Obecnie jesteśmy na poziomie 97%. Mam nadzieję, że w kolejnym roku powiat będzie mógł praktycznie w 100% uczestniczyć we wszystkich obszarach.

Na czas pandemii starostwo wprowadzało szereg rozwiązań, które wspomagały kontakt z klientem. - Nasz urząd nigdy się nie zamknął, tak organizowaliśmy pracę, aby nasz klient mógł u nas załatwić wszelkiego rodzaju sprawy. Niektóre rozwiązania przez nas wdrożone pozostaną z nami nawet po zakończeniu pandemii. Mam tu na myśli internetowy system umawiania wizyt na rejestrację samochodów czy systemy, które są skierowane do niepełnosprawnych - dodaje Tomasz Pleban.

Jak zaznaczył wicestarosta, powiat wiele uwagi poświęca edukacji, rozwija bazę edukacyjną, inwestuje w nowoczesne technologie i promuje szkolnictwo zawodowe. - Dokonaliśmy rozbudowy naszych placówek oświatowych, planujemy kolejne inwestycje. Wdrażamy nowe zawody w naszych jednostkach oświatowych, dostosowujemy kierunki do potrzeb rynku pracy. Dbamy o to, aby nasi absolwenci mieli pracę po ukończeniu szkoły. Naszym celem jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji dostosowanego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Wspieramy zarówno zdolną i utalentowaną młodzież poprzez rozbudowane systemy stypendialne, jak również młodzież borykającą się z trudnościami w nauce za pośrednictwem funkcjonujących na terenie powiatu trzech poradni psychologiczno-pedagogicznych. Współpracujemy zarówno z Powiatowym Urzędem Pracy i przedsiębiorcami w celu zachęcenia młodzieży do wybierania kierunków zawodowych.

Powiat Kielecki kładzie ogromny nacisk na realizację działań z zakresu kultury i sportu, między innymi poprzez promocję aktywnego stylu życia, organizowanie imprez sportowych i innych inicjatyw integrujących społeczność lokalną, a także poprzez udzielanie wsparcia finansowego na rzecz prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach znajdujących się na terenie powiatu.

- Pomimo pandemii próbujemy w tych obszarach działać, organizujemy różne imprezy kulturalne, edukacyjne czy sportowe. Również na ten rok planujemy całą gamę nowych działań kulturalnych - dodaje Tomasz Pleban.

Powiat inwestuje również w zdrowie mieszkańców. Na terenie powiatu znajdują się trzy jednostki zdrowotne, w tym dwa szpitale, które zostały objęte inwestycjami. Inwestujemy w bazę lokalową powiatowych jednostek obsługi medycznej np. termomodernizacja Powiatowego Szpitala w Chmielniku, czy remont w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na zakup tomografu komputerowego do Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Jest to kolejna inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu kieleckiego. Także do Centrum Matki i Noworodka będziemy już niedługo montować kolejne urządzenia - wskazuje wicestarosta.

Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie dostępności do naszych usług dla osób z niepełnosprawnościami. W tym celu sięgamy po nowoczesne technologie takie jak system naprowadzający „Your Way” dzięki któremu osoby z dysfunkcjami wzroku mogą poruszać się po urzędzie samodzielnie, chcąc skorzystać z pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W ubiegłym roku kieleckie starostwo realizowało aż 32 programy polityki zdrowotnej. Pomagamy również osobom niepełnosprawnym. Należy zaznaczyć, że przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które ukierunkowane jest na osoby niepełnosprawne czy poprzez POZiRON realizujemy zadania dla osób niepełnosprawnych.

Z roku na rok pozyskujemy coraz wyższe dofinansowania do realizowanych zadań i inwestycji. W 2021 roku pozyskaliśmy blisko 33 mln złotych z funduszy unijnych oraz ponad 47 mln z funduszy krajowych.

Punktujemy w obszarach, jak np. chociażby pozyskiwanie środków zewnętrznych i to zarówno rządowych, jak i środków europejskich. W tych kryteriach mamy zawsze maksymalnie dużo punktów. Wprowadzamy rozwiązania poprawiające jakość obsługi klienta, między innymi poprzez cyfryzację usług. To pokazuje, że jesteśmy nakierowani bardzo mocno na rozwój powiatu, na usługi e - urząd, e - geodezja. Te wszystkie usługi pozwalają mieszkańcom powiatu w sposób zdalny korzystać z usług urzędu. Doskonalimy systemu zarządzania jakością ISO 9001, który w 2021 roku został poddany recertyfikacji przez akredytowaną jednostkę.

Dbamy o rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno - komunikacyjnych, wspieramy i dofinansowujemy organizacje non profit w ramach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Sytuacja związana pandemią Covid-19 wymusiła na nas szukanie rozwiązań usprawniających obsługę klienta z zachowaniem restrykcji sanitarnych. W 2021 roku została otworzona 9-ta filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego z siedzibą w Piekoszowie. Znacznie ułatwiło to mieszkańcom załatwienie spraw związanych z rejestracją samochodów i zmniejszyło kolejkę w Starostwie.