Nowy wóz strażacki trafił do druhów z OSP Zagnańsk - Chrusty. W uroczystym przekazaniu pojazdu wziął udział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Mieszkańcy i strażacy czekali na ten pojazd od dawna. Potwierdza to choćby fakt, że na jego oficjalne wprowadzenie do jednostki przyszło wiele rodzin z dziećmi. - Nowy wóz z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ich miejscowości i okolicy, bo to przecież strażacy ochotnicy zazwyczaj są na miejscu wypadku, czy pożaru jako pierwsi. Druhowie powitali podjeżdżające pod strażnicę auto w szpalerze z racami. To pokazuje, że ten pojazd jest dla nich ważny i jest im potrzebny - powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki MAN wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 4600 litrów, 6 miejsc dla załogi - 4 ratowników, dowódcy i kierowcy, napęd 4x4 oraz silnik o mocy 320 koni mechanicznych. Zaopatrzony jest w sprzęt do ratownictwa technicznego i działań przy wypadkach drogowych, w tym sprzęt hydrauliczny oraz sprzęt do ratownictwa medycznego, m.in. defibrylator AED. Wartość pojazdu to prawie 980 tysięcy złotych.

Dotychczas jednostka dysponowała wysłużonym pojazdem marki JELCZ. Na jej wyposażeniu są również: lekki wóz bojowy Ford i terenowy Land Rover.

W uroczystym wprowadzeniu nowego auta do strażnicy OSP Zagnańsk-Chrusty wzięli udział także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kielcach - Robert Kaszuba i Kamil Piasecki oraz radny Zbigniew Zagdański.

Wiceprzewodniczący Kamil Piasecki pogratulował strażakom ochotnikom otrzymania nowego pojazdu i życzył bezpiecznych powrotów z akcji.

Warto dodać, że samorząd powiatu kieleckiego wspiera finansowo doposażanie wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pojazd dla OSP Zagnańsk-Chrusty to kolejne auto ratowniczo-gaśnicze, który trafiło do ochotników z tej gminy. W 2021 roku nowy średni wóz otrzymała OSP Samsonów.