Psychoterapia – od czego zacząć? Kiedy warto skorzystać z pomocy?

Jeszcze do niedawna mówienie o problemach ze zdrowiem psychicznym było tematem tabu. Na całe szczęście zmienia się to w zadowalającym tempem i coraz więcej ludzi jest świadomych o istnieniu zagadnienia. Jednak często zdarza się, że osoba, która zdaje sobie sprawę ze swoich problemów nie jest pewna, czy będzie to problem, z którym warto iść do specjalisty. Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą jest dla wielu z nas ogromnym i nowym doświadczeniem. Umówienie swojej pierwszej wizyty może rodzić wiele pytań. Jak się przygotować? Kiedy mogę skorzystać z jego pomocy? Od czego w ogóle zacząć? Jednak są to bardzo proste pytania, na które poniżej przedstawiamy odpowiedzi.

Psychoterapia – od czego zacząć?

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że podjęcie decyzji o pójściu na psychoterapię jest trudne. Jednak jeśli się nad tym zastanawiasz, to miej na uwadzę jedną rzecz – postanowiłeś zadbać o siebie i Twoje zdrowie psychiczne. Nic w tym dziwnego, że będą targać Tobą różne emocje. Czy będzie to powątpiewanie w podejmowanie odpowiedniej decyzji, czy jak odpowiednio zorganizować całe przedsięwzięcie.

Aby nieco ułatwić całe przedsięwzięcie napisaliśmy ten artykuł. Istnieje kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę zanim wybierzemy się do psychoterapeuty. Postaramy się je przybliżyć, tak samo jak najważniejsze informacje o psychoterapii.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie jest niczym strasznym. Odpowiedni specjalista wysłucha i spróbuje znaleźć najlepszy sposób na Twoje problemy.

Ile kosztuje psychoterapia? Czy jest ona refundowana?

Na psychoterapię można uczęszczać prywatnie, jak i również na NFZ, jednak w przypadku tego drugiego należy spełnić kilka warunków. Jak z niej skorzystać? Jakie są warunki do spełnienia?

  1. Wpierw, należy udać się do lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), który skieruje nas do psychologa lub psychiatry w wybranej Poradni Zdrowia Psychicznego albo Poradni Psychologicznej.
  2. Na wizycie u psychologa lub psychiatry ustalane będą formy pomocy, z których warto skorzystać w Twoim przypadku. Następnie otrzymasz skierowanie, które będzie uprawniało cię do zapisu na psychoterapię.

Jakie rodzaje psychoterapii dostępne są w ramach NFZ? W ramach refundowanej psychoterapii możemy skorzystać z:

  • psychoterapii indywidualnej,
  • psychoterapii rodzinnej,
  • psychoterapii grupowej.

Warto zaznaczyć, że dzieci do 18 roku życia nie muszą posiadać skierowania do psychologa czy do psychoterapeuty.

Jeśli szukasz specjalistów na terenie Warszawy, albo interesujesz się psychologią – koniecznie odwiedź StrefaMysli.pl

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapia jest metodą leczniczą, która skupia się na sferze psychicznej człowieka. Jest to niezwykle kluczowa forma pomocy w przypadku osób zmagających się z traumami, zaburzeniami psychicznymi czy stanami emocjonalnymi, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak to nie wszystko z czym możemy pójść do psychoterapeuty.

Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty daje szansę na ustabilizowanie zdrowia psychicznego osobom, które zmagają się z depresją, zaburzeniami osobowości czy wahaniami nastroju. Pójście do psychologa często jest pierwszym krokiem w rozpoznaniu natury problemu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na pewne dolegliwości mają objawy w szerszym kontekście. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapii? Oto kilka powodów, które powinny pomóc nam w podjęciu decyzji:

  • obniżenie nastroju, częste lub sezonowe,
  • uczucie osamotnienia i bezcelowości,
  • życie w stresie i zamartwianie się,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • zaburzenia odżywiania,
  • fobie i natręctwa,
  • traumatyczne przeżycia,
  • poczucie lęku i bezsilności,
  • myśli samobójcze,
  • zaburzenia tożsamości płciowej,
  • problem z zaakceptowaniem swojej seksualności,
  • zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości,
  • zachowania paranoiczne,
  • problemy z używkami.

Wyżej wymienione stany, objawy i sytuacje to nie wszystkie okoliczności, z którymi można wybrać się na terapię. Istnieją one, aby odpowiednio nakierować osoby, które zastanawiają się nad psychoterapią. Nie zawsze samodzielne próby uporania się z problemami dają nam szansę na poprawę. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zrobi wszystko co w jego mocy, aby nakierować nas na odpowiedni kierunek.

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Skuteczność psychoterapii to złożony temat i zależy ona od kilku czynników. Wielu pacjentów chciałoby efektów natychmiastowych, a gdy ich nie osiąga – szybko rezygnuje z terapii. Jednak warto pamiętać, że jest to proces długotrwały, na którego efekty trzeba poczekać. Co wpływa na skuteczność psychoterapii? Chęć współpracy ze strony pacjenta, dobrze dobrane metody leczenia i empatia psychoterapeuty. Warto pamiętać, że terapia małżeńska będzie wyglądała zupełnie inaczej niż psychoterapia indywidualna czy praca z dzieckiem.