Elewacja budynku może mieć jasny lub ciemniejszy odcień oraz elementy dodatkowe w postaci klinkieru, drewna lub betonu architektonicznego. Niezależnie od występujących na niej ozdób oraz kolorystyki regularne jej czyszczenie jest niezbędne dla zachowania estetyki budynku oraz jej właściwości. Elewację budynku należy czyścić z uwzględnieniem sprawdzonych, profesjonalnych metod, aby efekt okazał się perfekcyjny i trwały.
Jak wyczyścić elewację budynku?
Profesjonalne czyszczenie elewacji jest najlepszym sposobem na uzyskanie doskonałego rezultatu. Firma, której pracownicy dysponują profesjonalnymi urządzeniami czyszczącymi, chemią gospodarczą profesjonalną oraz rusztowaniem lub zwyżką znacznie szybciej, efektywniej o z dbałością o konkretny rodzaj elewacji wykonają niezbędne czynności. Czyszczenie elewacji powinno odbywać się z zastosowaniem:
- właściwej temperatury wody,
- odpowiedniej wartości ciśnienia w myjce ciśnieniowej,
- właściwie dobranego preparatu chemicznego,
- przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Czyszczenie elewacji wykonuje się z reguły wiosną, po ostatnich przymrozkach, w dni słoneczne i ciepłe, skracając w ten sposób czas wysychania elewacji.
Trudne plamy do usunięcia z elewacji - jak sobie z nimi poradzić?
Na elewacji budynków pojawiają się zanieczyszczenia, związane z wpływem czynników klimatycznych oraz zabrudzenia, powstające w wyniku kontaktu z różnymi substancjami. Elewacja budynku najczęściej narażona jest na powstawanie:
- zacieków,
- plam z połączenia wody i błota,
- osadów poremontowych,
- wykwitów pleśni,
- plam z połączenia kurzu, osadzającego się smogu, sadzy,
- dewastujących rysunków, graffiti, napisów,
- osadów mchu i porostów.
Usunięcie tych trudnych zabrudzeń wymaga doświadczenia zwłaszcza w sytuacji, gdy ściana budynku jest duża i chcemy uzyskać efekt idealnej czystości bez zacieków, przebarwień oraz widocznych niedociągnięć. Do czyszczenia elewacji budynku warto zaangażować profesjonalistów. Zaangażowanie w czyszczenie wraz z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu i doświadczenia pozwala osiągnąć efekt w najkrótszym czasie. Trudne plamy i wykwity na elewacji należy usunąć w jak najkrótszym czasie od ich powstania, zapobiegając wniknięciu ich w strukturę elewacji. Najwyższej jakości, profesjonalne preparaty wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu trudnych zabrudzeń, jeśli są stosowane właściwie.
Malowanie elewacji
Malowanie elewacji warto wykonać w odpowiedniej porze roku i po dokładnym jej oczyszczeniu. Malowanie elewacji warto zlecić firmie. Potrzeba odpowiedniego rusztowania, umiejętności naprawy uszkodzonej elewacji.
Impregnacja elewacji - jak często?
Usunięcie z elewacji zabrudzeń, powstających w wyniku narażenia na działanie czynników atmosferycznych oraz wyjątkowo brudzących substancji jest niezbędne dla zachowania jej doskonałego efektu wizualnego oraz właściwości. Malowana wysokiej jakości farbą elewacja zewnętrzna budynku powinna być czyszczona regularnie, w maksymalnych odstępach co 3-4 lata i z taką samą częstotliwością powinno się przeprowadzać jej impregnację. Impregnacja elewacji wykonywana jest na oczyszczoną jej powierzchnię, a indywidualny odstęp czasowy powinien być taki sam jak odstęp pomiędzy kolejnymi czyszczeniami. W zależności od potrzeb, czyszczenie oraz impregnację elewacji można wykonywać corocznie lub w odstępie co 3, a nawet 4 lata. Jeśli budynek położony jest w okolicy nienarażonej na wyjątkowe powstawanie zabrudzeń, można pozwolić sobie na rzadsze czyszczenie oraz impregnację elewacji. Jeśli natomiast codzienne i uporczywe zabrudzenia znacznie psują efekt wizualny budynku czynności czyszcząco-impregnujące powinno się wykonywać co roku. Najlepszym momentem na impregnację budynku jest wiosenny, słoneczny i ciepły dzień.