Jak wybrać najlepszą wagę dla niemowląt?

Wagi dla niemowląt to urządzenia wykorzystywane głównie w szpitalach położniczych i gabinetach pediatrycznych. Często kupują je także rodzice, by samodzielnie kontrolować masę ciała swojego dziecka. Z tego względu ważne jest, by sprzęt był prosty, wygodny w obsłudze i bezpieczny. Co to dokładnie oznacza? Oto wszystkie tajniki wag dla niemowląt.

Jakie cechy powinna mieć waga dla niemowląt?

Wpływ na komfort użytkowania wagi dla niemowląt ma przede wszystkim sposób odczytu wyniku. Dobra waga dla niemowląt wyposażona jest w wyświetlacz elektroniczny. Przykładem takich urządzeń są modele firmy Elektrowag.pl, których ekrany LCD informują nie tylko o samej masie ciała, ale także o odchyle procentowym w stosunku do wzorca masy w danym miesiącu życia dziecka.

Przy wyborze wagi dla niemowląt warto ponadto zwrócić uwagę na maksymalny mierzony ciężar. Dzięki temu rodzice mogą zdecydować, przez jak długi czas będą kontrolować masę dziecka. Urządzenie powinno być też jak najbardziej precyzyjne. Przed zakupem warto więc sprawdzić, z jaką dokładnością waży dany sprzęt. W przypadku wag do użytku domowego dopuszczalna rozbieżność mieści się w granicach 10-50 gramów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wagi dla niemowląt?

Dokładność i komfort obsługi są niezbędne, ale nie najważniejsze. Fundamentalne znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo niemowlęcia. Dlatego tak istotny jest sam kształt szalki. Najlepiej, by miała ona nieco dłuższe boki. W ten sposób osoby dorosłe zyskają pewność, że dziecko nie spadnie z wagi wskutek ruchów ciałem.

Rodzice powinni zwrócić uwagę także na certyfikaty i atesty. Godne polecenia wagi dla niemowląt mają m.in. oznaczenie M informujące o legalizacji wagi. Innymi słowy, dorośli zyskują pewność, że producent uzyskał wpis produktu na listę wyrobów medycznych. Bezpieczne urządzenia mają ponadto certyfikat CE, który świadczy o tym, że wyrób spełnia wymogi jakościowe Unii Europejskiej.

Zasady prawidłowego ważenia niemowlęcia

By zapewnić dziecku bezpieczeństwo, wagę należy postawić na twardej, płaskiej powierzchni. Co więcej, zawsze powinna stać w tym samym miejscu. Dzięki temu rodzic zyskuje pewność, że na kolejne wyniki wpływu nie mają żadne dodatkowe czynniki.

Niemowlę waży się nago lub w pieluszce. W tym przypadku metoda pomiaru zależy od modelu urządzenia. Jeśli jego szalka wyściełana jest miękkim materiałem, dziecko można bezpiecznie położyć bez ubrania. Przy ważeniu w pieluszce konieczne będzie skorzystanie z funkcji tarowania, czyli odejmowania ciężaru materiału od masy samego ciała.