Co to takiego konsolidacja kredytu? Na czym polega i czy zawsze jest korzystna? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert konsolidacji i o czym trzeba pamiętać przed złożeniem wniosku o tego typu kredyt.
Konsolidacja kredytu - co to za rodzaj zobowiązania?
Osoby, które posiadają kilka bądź kilkanaście zobowiązań kredytowych, mogą poczuć się w pewnym stopniu przytłoczone takim obrotem spraw. Nagromadzenie zobowiązań względem banków lub innych instytucji finansowych wymaga dużej skrupulatności i dyscypliny w spłacaniu poszczególnych rat, których termin spłaty przypada często na różne dni w ciągu miesiąca. W takiej sytuacji nietrudno o przeoczenie, a w konsekwencji powstanie długu. Aby tego uniknąć, nasze długi możemy skonsolidować.
Co to za usługa? Obecnie wiele banków oferuje taki właśnie produkt finansowy. Pozwala on na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki temu możemy płacić jedną większą ratę zamiast kilku niższych. Rata kredytu konsolidacyjnego może być nawet niższa niż suma rat posiadanych zobowiązań. Co się za tym kryje? Przeważnie dłuższy okres kredytowania, a co za tym idzie wyższe odsetki i koszt całkowity kredytu. Dlatego, jeśli sięgamy po taki właśnie produkt, sprawdźmy, czy ogólny koszt kredytu nie będzie wyższy od sumy kosztów posiadanych już zobowiązań.
Jak połączyć kilka zobowiązań finansowych w jedno?
Bank nie będzie sprawdzał rodzaju zobowiązań, jakie posiadamy. Konsolidacji podlegają także pożyczki pozabankowe i chwilówki. Może się jednak zdarzyć, że przy dużej kwocie konsolidacji, bank zastrzeże sobie, że to on spłaci zobowiązania w naszym imieniu. Oznacza to, że nie przeleje kwoty kredytu na nasze konto, a bezpośrednio na konta wierzycieli. W dodatku, jeśli kwota jest wysoka, bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie, np. obowiązek wykupienia polisy na życie lub od utraty pracy.
Samo posiadanie zobowiązań finansowych nie jest równoznaczne z przyznaniem kredytu konsolidacyjnego. Ubiegając się o tego typu pożyczkę, musimy poddać się standardowej procedurze badania historii oraz zdolności kredytowej. Również w tym przypadku bank chce mieć pewność, że nasze przychody pozwolą na płynne spłacanie tak dużego zobowiązania. Gdy bank uzna, że nasza zdolność kredytowa nie budzi zastrzeżeń i znaleźliśmy korzystną ofertę, wówczas możemy złożyć wniosek do banku o przyznanie takiego kredytu, również w trybie online.
Konsolidować czy nie konsolidować?
Każdy dobry doradca finansowy powiedziałby - to zależy. W każdym razie nie warto sięgać po pierwszą lepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego. Wybór oferty należy poprzedzić przeglądem i porównaniem co najmniej kilku propozycji bankowych. Mogą się różnić w szczegółach, i w efekcie byćbardziej lub mniej opłacalne.
Dobrze więc dokładnie zapoznać się z warunkami każdej oferty, jak również przeliczyć całkowity koszt każdego z potencjalnych kredytów. Powinniśmy jednocześnie zbadać, czy całkowity koszt najlepszego naszym zdaniem kredytu będzie rzeczywiście niższy od sumy obecnych zobowiązań.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Konsolidacja nie musi obejmować wszystkich zobowiązań, jakie posiadamy. Możemy połączyć w jedno także ich część, jeśli w wyniku konsolidacji zapłacimy mniej. Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się jego parametrom. Koniecznie zwróćmy uwagę na zaproponowane przez bank oprocentowanie, jak również wszelkie opłaty dodatkowe.
Co w sytuacji, gdy kredyt konsolidacyjny okaże się dla nas mało korzystny? Możemy spłacać zaciągnięte pożyczki na obecnych zasadach. Jeśli termin spłacania rat przypada na różne dni miesiąca, zawsze możemy wspomóc się automatycznymi przelewami, które oferuje coraz więcej banków. Przed uruchomieniem takiej usługi sprawdźmy jednak, jakie są warunki i czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za obsługę tego procesu.