Już jutro - 6 sierpnia, w Parku Miejskim w Chmielniku oodbędzie się FINAŁ XXIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku.
Na scenie zaprezentuje się aż 27 podmiotów z całego powiatu kieleckiego. To oznacza, że do Chmielnika zjedzie się ponad 600 artystów ludowych.
Wspaniała muzyka i przepiękne stroje ludowe... stroje.. a czy wiecie jakie elementy garderoby składają się na tradycyjny strój ludowy z regionu kieleckiego.
Elementem wyróżniającym nasz region na tle pozostałych jest strój kielecki, z wyjątkowym pasiakiem świętokrzyskim. W regionie kieleckim dominowały pasiaki w kolorach czerwonym i czarnym, ale spotkać możemy również pasiaki posiadające o wiele więcej kolorów.
Strój świętokrzyski noszono po obu stronach grzbietu Łysogór. Na ziemiach kieleckich uprawiano między innymi len i hodowano owce, stąd strój z tych terenów charakteryzował się tym, że prawie w całości był wykonany z samodziałów.
Strój damski związany z naszym regionem składał się z lnianej koszuli z haftowanym kołnierzykiem i mankietami, spódnicy z trzema pasami u dołu, aksamitnego gorsetu zdobionego koralikami, tasiemkami lub haftem, zapaski naramiennej i biodrowej, chusty, trzewików oraz z trzyrzędowych czerwonych korali, gdzie często przypinano do nich medalik. Mężatki zasłaniały głowy chustami lub czepcami. Panny chodziły z odkrytymi głowami z włosami zaplecionymi w warkocze.
Strój męski składał się głownie z kapelusza lub czapki maciejówki, kamizelki, koszuli ozdobionej haftem krzyżykowym, lnianych spodni, krajki, spanceru - rodzaju krótkiej, sięgającej do pasa kurtki, zimowe były watowane i szyte z wełnianego samodziału lub tkanin fabrycznych. Najbardziej charakterystyczne świętokrzyskie sukmany były szyte z brązowego sukna. Miały stojący kołnierz i wyłożoną lewą klapę. Ozdabiano je czerwonym sznurkiem. Noszono różnego rodzaju buty, w zależności od mody.
Tradycyjne kolory związane z Górami Świętokrzyskimi to: czarny, czerwony, zielony, brązowy oraz granatowy.
Na południu regionu kieleckiego zauważyć można tradycyjne stroje, z silnymi naleciałościami strojów krakowskich.
DO ZOBACZENIA JUTRO O 12:00 W CHMIELNIKU