Nowe stanowisko w sprawie ochrony podstawowych praw i wartości przyjęli radni podczas LXII sesji Rady Powiatu w Kielcach, która odbyła się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Podczas sesji radni podjęli uchwały w sprawie zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2023-2028 i zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2023 rok.
Radni zdecydowali się także udzielić pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu powiatu dla Miasta i Gminy Łopuszno oraz pomocy finansowej dla gminy Górno.
Ponadto w porządku obrad znalazło się stanowisko w sprawie uchylenia w całości stanowiska Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 sierpnia 2019 r. ,,w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii ,,LGBT” do lokalnej wspólnoty samorządowej”. Wniosek o uchylenie tego stanowiska już po raz trzeci złożył klub Polska 2050. Odniósł się do niego starosta kielecki Mirosław Gębski.
- W powiecie kieleckim jak i w całej Polsce demokracja obecnie kwitnie, demokracja ma się dobrze, bo my Polacy jesteśmy narodem, który ukochał wolność, tolerancję i demokrację. Za demokrację, za wolność Polacy oddawali życie, czego nie doświadczyli ci, którzy dzisiaj w Parlamencie Europejskim podejmują antypolskie rezolucje, antypolskie decyzje - mówił starosta, który zapewniał, że w powiecie kieleckim nie ma dyskryminacji . - Pokażcie mi jedną osobę, która jest dyskryminowana. Nie ma takich osób. Nie ma takich sklepów gdzie osoby LGBT nie mogą wejść, nie ma autobusów, którymi nie mogą jeździć - mówił starosta. - Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków na remonty i budowę nowych dróg. Na tych drogach nie znajdziecie tabliczki, że osoby o innej religii, o innej orientacji seksualnej nie mogą tymi drogami jeździć. Te drogi są dla wszystkich - deklarował starosta zwracając się do radnych. - Nie znajdziecie jednego przykładu na to, że dana osoba jest dyskryminowana.
Starosta podał też przykład tego, co dzieje się na ulicach Europy Zachodniej - Francji, Niemiec. Wspomniał również ofiary mordów na Woli w 1944 roku. - Między 5 a 7 sierpnia, był to okres najtragiczniejszych mordów na Woli, mordów przez tak teraz miłujących demokrację Niemców. Od 30 do 65 tysięcy ofiar masakry na Woli. Niemcy nie walczyli tam z oddziałami Armii Krajowej, wyciągali ludzi z domów na place, czy hale targowe, by ich zabijać. Takie bestialstwo było na Woli 79 lat temu, a teraz Niemcy będą nas pouczać demokracji - mówił. Starosta kolejny raz zapewniał, że w powiecie kieleckim nikt nie jest dyskryminowany. - U nas jest tolerancja, jest demokracja, tu jest wolność. Niech żyje Polska - mówił kończąc swoje przemówienie starosta.
Stanowiska starosty kieleckiego o braku dyskryminacji w powiecie kieleckim bronił poseł Mariusz Gosek, który gościł na sesji.
- Jeżeli pytacie państwo czy ktoś jest dyskryminowany, tak dyskryminowany jest powiat kielecki. Ja przygotowałem wystąpienie do prokuratury w tej sprawie, dlatego że nie ma zgody na takie działania - mówił poseł Mariusz Gosek na sesji Rady Powiatu w Kielcach. - Dziękuję wszystkim tym, którzy stoją dziś na straży chrześcijańskich wartości, nie uginają się pod brukselskim pręgierzem - mówił poseł zwracają się szczególnie do starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego oraz radnego powiatowego Kamila Piaseckiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu i radnego powiatowego Krzysztofa Sobonia, którzy w swoich wystąpieniach także zapewniali, że dokument z sierpnia 2019 roku nikogo nie dyskryminuje.
Ostatecznie stanowisko Klubu Polska 2050 w sprawie uchylenia w całości stanowiska Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 sierpnia 2019 r. nie zyskało aprobaty radnych. Za uchyleniem stanowiska głosowało 9 radnych, a 16 było przeciw.
Podczas sesji radni głosowali też nad nowym stanowiskiem zgłoszonym przez 6 - osobową grupę radnych PiS „w sprawie podstawowych praw i wolności”. Zostało ono przyjęte. Za jego przyjęciem było 14 radnych, przeciwko 3, a 2 radnych wstrzymało się od głosu.
Jednocześnie w związku z podjęciem nowego stanowiska uchylone zostało Stanowisko Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 sierpnia 2019 r. w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do lokalnej wspólnoty samorządowej.