Powiat Kielecki: Wzrost rejestracji motocykli i motorowerów wiosną
Wiosna przynosi odświeżenie nie tylko w przyrodzie, ale także w liczbie rejestrowanych jednośladów w naszym powiecie. Dynamiczny wzrost zainteresowania motocyklami i motorowerami widać w danych rejestracyjnych, co świadczy o rosnącej pasji mieszkańców do wiatru we włosach i wolności, jaką dają dwa koła.
  1. Wzrost liczby rejestrowanych jednośladów w 2023 roku w porównaniu do poprzednich lat.
  2. Informacje o opłatach rejestracyjnych dla motocykli i motorowerów.
  3. Wymagane dokumenty do rejestracji pojazdu.
  4. Sezon motocyklowy zwiększa liczbę rejestracji od stycznia do marca.

W ostatnim czasie, nasze lokalne drogi zapełniają się miłośnikami jednośladów, co potwierdzają statystyki Starostwa Powiatowego. W roku 2023 zarejestrowano znaczną liczbę nowych motocykli i motorowerów, dokładnie 1693, co stanowi wzrost w porównaniu do 1507 w 2022 roku i 1649 w roku 2021. To świadczy o nieustającym zainteresowaniu mieszkańców życiem na dwóch kołach.

Początek roku, a szczególnie marzec wyznacza boom na rejestracje, co jest związane z rozpoczynającym się sezonem motocyklowym. Sam marzec przyniósł rekordową liczbę 216 nowych rejestracji, co łącznie daje nam 521 jednośladów zarejestrowanych od stycznia do marca 2024 roku.

Ważne jest, aby przyszli właściciele jednośladów pamiętali o konieczności zgromadzenia odpowiednich dokumentów przed rejestracją. Niezbędne będą dokumenty własności, dowód rejestracyjny lub świadectwo zgodności, badanie techniczne, polisa OC, a w przypadku pojazdów sprowadzonych - tłumaczenia dokumentów oraz odprawa celna. Warto także pamiętać, że możliwe jest pozostawienie dotychczasowej tablicy rejestracyjnej, co może wpłynąć na wysokość opłat rejestracyjnych.

Jeżeli chodzi o opłaty, to rejestracja motocykla ze zmianą tablic wynosi 120 zł, a pozostawienie dotychczasowej tablicy to koszt 66,50 zł lub 80 zł. Dla motorowerów stawki są nieco niższe - rejestracja ze zmianą tablic to wydatek 110 zł, a utrzymanie obecnej tablicy to również 66,50 zł lub 80 zł.

Wzrost zainteresowania jednośladami w naszym powiecie świadczy o dynamicznie rozwijającej się kulturze motocyklowej oraz o poszukiwaniu przez mieszkańców alternatywnych form transportu i rekreacji. Bezsprzecznie, wiosna przynosi ze sobą odnowę nie tylko w naturze, ale także w pasjach i zainteresowaniach naszej społeczności.


Powiat Kielecki