Warsztaty w szkołach Kielc – uczniowie kreują lokalny budżet obywatelski
W Kielcach rusza nowa odsłona Budżetu Obywatelskiego, która stawia na młodzież! Lokalne warsztaty w szkołach mają na celu zainspirowanie uczniów do aktywnego udziału w życiu miasta i decydowaniu o jego przyszłości.
  1. Warsztaty w kieleckich szkołach mają na celu edukację o Budżecie Obywatelskim.
  2. Uczestnictwo w Budżecie Obywatelskim możliwe jest już od 13 roku życia z możliwością wcześniejszego udziału za zgodą rodziców.
  3. Projekty do tegorocznej edycji można zgłaszać do 5 maja.
  4. Zachęcenie młodych do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój podkreśla znaczenie wczesnej edukacji obywatelskiej: "Chcemy przekonać młodzież, że nie tylko dorośli mogą decydować o tym, co ma wpływ na ich bezpośrednie funkcjonowanie. Budżet Obywatelski to pomoc dla Urzędu Miasta w wydatkowaniu publicznych środków. Młodzi ludzie też mogą decydować, co powstanie czy co wydarzy się w ich najbliższej okolicy. Chcielibyśmy rzucić ziarno, które wykiełkuje i zamieni się w realny pomysł".

O znaczeniu inicjatywy dla młodych ludzi mówi także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25, Sylwester Ozga: "Jako przykład mogę podać naszą placówkę, w której dzięki Kieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się wykonać kompleks sportowy. To miejsce cały czas tętni życiem. Korzystają z niego nie tylko nasi uczniowie, ale też mieszkańcy osiedla. To efekt współpracy i zaangażowania wielu osób".

W ramach inicjatywy zaplanowano co najmniej 8 spotkań, które mają na celu zaznajomienie młodzieży z mechanizmami działania Budżetu Obywatelskiego oraz inspirację do własnych projektów, które mogą realnie wpłynąć na zmiany w ich otoczeniu. Spotkania te, prowadzone przez lokalne organizacje pozarządowe, są doskonałą okazją do zdobycia wiedzy, jak młodzi mieszkańcy mogą wpływać na rozwój swojego miasta już od najmłodszych lat.

Organizacja tych spotkań to świetna okazja do tego, aby młodzi ludzie mogli nie tylko nauczyć się odpowiedzialności, ale także zobaczyć, jak przez wspólne działania można wpływać na lepsze jutro swojego otoczenia. To także przypomnienie dla dorosłych, by nie zapominali o swoim głosie w codziennym zabieganiu, a młodzież stanowi tu istotne wsparcie.


Źródło: UM Kielce