Mimo że pieczenie chleba bez formy jest możliwe, to jej zastosowanie pozwala uzyskać bochenki o powtarzalnym kształcie i pożądanej wadze. Jesteś właścicielem piekarni? Twoja firma zajmuje się produkcją kanapek? A może prowadzisz restaurację? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając formy do pieczenia chleba.
Jaką funkcję pełni forma do pieczenia chleba?
Forma do chleba to element wyposażenia niezbędny w każdej piekarni. Nie tylko odpowiada ona za estetykę i jakość końcowego wypieku, ale też usprawnia proces produkcji oraz pozwala zachować jego wysoką wydajność. Aby profesjonalne formy do pieczenia chleba spełniały właściwie swoje zadanie, powinny one:
- Nadawać ciastu pożądany kształt. Powtarzalność wyrobów pod względem kształtu i wagi to kluczowy parametr z perspektywy zarówno piekarza, jak i konsumenta.
- Być dostosowane do wysokiej temperatury i równomiernie ją rozprowadzać. Dzięki temu forma posłuży przez długie lata bez odkształceń, a wypieczony chleb będzie nie tylko smaczny, ale też estetyczny.
- Wyróżniać się wysoką wytrzymałością. Forma do chleba wykorzystywana w sposób profesjonalny jest intensywnie użytkowana i jej konstrukcja musi zapewniać niezbędną trwałość.
- Zapobiegać przywieraniu ciasta. Aby wypiek pieczywa mógł przebiegać sprawnie, formy powinny pozwalać na szybkie i bezproblemowe opróżnienie ich z gotowego produktu.
Forma do pieczenia chleba musi też być odporna na rdzę i łatwa w czyszczeniu. Ta druga cecha jest szczególnie istotna w piekarniach, w których praca odbywa się pod presją czasu.
Jak zbudowana jest forma do chleba?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów form do pieczenia chleba. Jak szybko rozeznać się w asortymencie dla profesjonalistów? Oto kilka wskazówek – przemysłowe formy do pieczenia chleba mogą być:
- Tłoczone. Tego rodzaju forma do chleba powstaje z jednego kawałka blachy (np. Alusteel) poprzez wytłoczenie na prasie. Uzyskane w ten sposób zaokrąglone wewnętrzne krawędzie formy ułatwiają wybicie z niej upieczonego chleba.
- Składane. Składają się one z kilku części łączonych np. poprzez spawanie, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.
- Pojedyncze. Tego rodzaju formy sprawdzają się w małych, rzemieślniczych piekarniach lub w przypadku nietypowych wypieków.
- W zestawie. Formy do chleba połączone w zestaw przy użyciu stalowej ramy ułatwiają pracownikom przenoszenie i umieszczanie ciasta w piecach.
Kto wykorzystuje formy do pieczenia chleba?
Profesjonalne formy do pieczenia chleba można spotkać przede wszystkim w piekarniach. Ale nie tylko te podmioty korzystają z form do chleba – niektóre firmy decydują się na wypiek we własnym zakresie, aby następnie wykorzystać pieczywo do przygotowania oferowanych produktów, np. kanapek. Przykładowo firma hert.pl – dostawca profesjonalnego wyposażenia piekarni – dostarcza formy do pieczenia chleba m.in. do: cukierni, punktów gastronomicznych i sklepów.