Uczniowie Technikum nr 6 w Nowej Słupi na wizycie studyjnej w Rumunii
Grupa uczniów z Technikum nr 6 w Nowej Słupi miała okazję uczestniczyć w wyjątkowej wizycie studyjnej w Rumunii. Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła miasto Galati w ramach projektu ERASMUS+ „Travel, learn and taste the world”. Wyjazd odbył się w dniach 20-24 maja 2024 roku i dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń oraz cennych doświadczeń.
  1. Uroczyste powitanie szkół z Polski, Portugalii i Rumunii
  2. Warsztaty dotyczące produktów mlecznych i akwakultury
  3. Warsztaty cukierniczo-piekarnicze
  4. Zwiedzanie fabryk i lokalnych firm produkujących żywność

W ciągu pięciu dni pobytu uczniowie mogli uczestniczyć w wielu interesujących aktywnościach. Już 21 maja odbyło się uroczyste powitanie szkół biorących udział w projekcie ERASMUS+. W tym dniu młodzież zwiedziła Universitatea „DUNAREA DE JOS” din GALATI, skupiając się na wydziałach Chemii i Nauki o Żywności. Wzięli udział w warsztatach poświęconych produktom mlecznym oraz odwiedzili Wydział Akwakultury i Rybołówstwa. Dodatkowo, w ramach akcji charytatywnej, odwiedzili lokalnych seniorów.

Następnego dnia, uczniowie wzięli udział w warsztatach cukierniczo-piekarniczych Master Chef, gdzie mieli okazję samodzielnie przygotować różnorodne wypieki, takie jak tiramisu, słodkie bułeczki, chałki i chleb. Oprócz tego, zwiedzili pracownię browarniczą oraz rzemieślniczą znajdującą się na terenie szkoły. W programie znalazły się również zajęcia z peklowania ogórków i robienia pizzy.

Podczas wizyty, młodzież miała możliwość zwiedzenia lokalnych firm produkujących żywność. Odwiedzili fabrykę oleju OIL-PRUTUL S.A, gdzie mogli zobaczyć cały proces produkcji oleju, oraz piekarnię BAKERY-BETTY S.A, poznając tajniki wypieku pieczywa i wyrobów cukierniczych.

Kulminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie Tulcei, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć Muzeum Delta oraz zapoznać się z unikalną fauną i florą delty Dunaju. Oprócz tego, odwiedzili tradycyjną wioskę rybacką, doświadczając lokalnej gościnności i próbując swojskich wyrobów rzemieślniczych, co stanowiło dla nich fascynujące doświadczenie.

Uczestnicy wyjazdu wrócili do domu zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę na temat rumuńskiej kultury i tradycji. Tego typu wyjazdy nie tylko poszerzają horyzonty młodzieży, ale także budują międzynarodowe relacje i przyjaźnie.


Wg inf z: Starostwo Powiatowe w Kielcach