Wystawa o Sergiuszu Piaseckim na Świętym Krzyżu już otwarta
W świętokrzyskim Sanktuarium na Świętym Krzyżu otwarto dziś wystawę poświęconą Sergiuszowi Piaseckiemu, postaci o niezwykle bogatym życiorysie. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, ukazuje różne aspekty życia i twórczości tego pisarza, żołnierza i wywiadowcy.

Otwarcie wystawy na Świętym Krzyżu

Dziś na Świętym Krzyżu miało miejsce otwarcie wyjątkowej wystawy poświęconej Sergiuszowi Piaseckiemu, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie to zgromadziło wielu gości, w tym Mirosława Gębskiego, członka Zarządu Powiatu w Kielcach, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Piaseckiego jako pisarza i żołnierza.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, również był obecny na ceremonii otwarcia. Wystawa zatytułowana „Siedem twarzy Sergiusza Piaseckiego”, autorstwa Tomasza Balbusa i Marcina Marczaka, będzie dostępna dla zwiedzających do końca wakacji.

Życie i twórczość Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki to postać niezwykle barwna i wielowymiarowa. Najbardziej znany jest jako autor książki „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, która przyniosła mu sławę. Jednak jego działalność nie ograniczała się jedynie do literatury.

Piasecki swoje pierwsze pisarskie kroki stawiał na Świętym Krzyżu, gdzie był osadzony w Więzieniu Ciężkim. Tam też zaczął studiować Pismo Święte oraz czytywać „Wiadomości Literackie”, co skłoniło go do rozpoczęcia własnej twórczości literackiej.

Był również żołnierzem w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz działał w Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Jego życie to także służba w Wywiadzie II Rzeczypospolitej na wschodzie. Mirosław Gębski podkreślił, że „jego życie to jednak przede wszystkim służba w Wywiadzie II Rzeczypospolitej na wschodzie, walka w wojnie polsko-bolszewickiej, a później w latach II wojny światowej walka w Armii Krajowej”.

Sergiusz Piasecki jako bohater wojenny i krytyk polityczny

W czasie II wojny światowej, Piasecki kilkukrotnie ratował od śmierci swojego przyjaciela, Józefa Mackiewicza. Jego działania wojenne i wywiadowcze były niezwykle ryzykowne i pełne dramatyzmu.

Po wojnie, jako fundamentalny antykomunista, Piasecki stał się krytykiem powojennej postawy Czesława Miłosza, co wzbudzało kontrowersje wśród części polskiej emigracji. Jego zdecydowane stanowisko wobec komunizmu oraz aktywna działalność polityczna sprawiły, że stał się postacią budzącą skrajne emocje.

Wystawa na Świętym Krzyżu, dzięki bogatej dokumentacji i eksponatom, pozwala lepiej zrozumieć tę złożoną postać oraz jej wkład w historię Polski. To nie tylko hołd dla jego literackiego dorobku, ale także przypomnienie o jego odwadze i niezłomności w walce o wolność.


Źródło: Powiat Kielecki