Zarządzanie miejską energią: Politechnika Świętokrzyska dzieli się doświadczeniem
W ostatnich dniach odbyło się ważne spotkanie w Centrum Naukowo-Wdrożeniowym CENWIS, które przyciągnęło uwagę lokalnych instytucji oraz przedstawicieli Politechniki Świętokrzyskiej. Tematem rozmów były nowoczesne technologie zarządzania energią, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność energetyczną budynków publicznych.

Innowacyjne podejście do zarządzania energią

Spotkanie zainicjowane przez laboratorium przemysłowe niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii CENWIS, prowadzone przez prof. dr hab. inż. Artura Bartosika, miało na celu prezentację nowoczesnego systemu zarządzania energią. System ten bazuje na różnych źródłach zasilania, w tym na odnawialnych źródłach energii (OZE), takich jak farma fotowoltaiczna oraz pionowe wiatraki umiejscowione na budynkach uczelni. Dodatkowo, w skład systemu wchodzi kogeneracyjny silnik gazowy oraz magazyny energii, co pozwala na centralne zarządzanie zużyciem energii w kampusie.

Ekologiczne i ekonomiczne korzyści dla jednostek miejskich

Podczas spotkania mgr Artur Pawelec, pracownik dydaktyczny laboratorium, podkreślił, że celem tych technologii jest nie tylko redukcja śladu węglowego, ale również osiąganie oszczędności finansowych. „Naszą intencją jest pokazanie już wykorzystywanych technologii, w których skupiamy się na czystej energii, mającej jak najniższy ślad węglowy. Efekty ekologiczne da się też przekuć na ekonomiczne” – zaznaczył Pawelec. Dzięki mikro sieci elektroenergetycznej, która funkcjonuje na kampusie, możliwe jest efektywne zarządzanie energią oraz jej optymalne wykorzystanie.

Współpraca z władzami lokalnymi

Na spotkaniu obecne były również lokalne władze, w tym II Zastępca Prezydenta Miasta Kielce, Ewelina Jastrzębska, oraz Dyrektor Wydziału Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM Kielce, Aneta Boroń. Obie panie wyraziły zainteresowanie możliwościami zastosowania rozwiązań wypracowanych przez Politechnikę Świętokrzyską w budynkach publicznych. Jak zauważyły, część technologii, takich jak obliczanie bilansu zużycia energii czy dobór optymalnych źródeł OZE, można z łatwością dostosować do potrzeb miejskich obiektów. Pracownicy Referatu Klimatu, Powietrza, Energii i Elektromobilności, zajmujący się efektywnością energetyczną, również zyskali nowe informacje, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej w mieście.


Na podst. Urząd Miasta w Kielcach