W dobie cyfrowej, kiedy internet stał się nieodłącznym elementem życia, niezwykle ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo najmłodszych. W okresie świąteczno-noworocznym, gdy wiele rodzin spędza czas razem, warto zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie mogą czyhać w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że każdy z nas może przyczynić się do walki z przemocą wobec dzieci, zgłaszając nielegalne treści za pomocą aplikacji mObywatel.
- Jak zgłaszać niepokojące treści w internecie?
- Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
- Bezpieczeństwo dzieci w sieci – wspólna odpowiedzialność
Jak zgłaszać niepokojące treści w internecie?
Wzrost liczby zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci w sieci jest alarmujący. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano aż 10,3 tysiąca takich przypadków, co stanowi czterokrotny wzrost w porównaniu do całego roku 2023. To może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej oraz chęci działania w obliczu zagrożeń. Dzięki nowej funkcji w aplikacji mObywatel, zgłaszanie niepokojących treści stało się prostsze i bardziej dostępne dla każdego użytkownika.
Funkcja „Nielegalne treści” wprowadzona w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci” umożliwia szybkie i intuicyjne zgłaszanie niepokojących materiałów. Zgłoszenia są analizowane przez ekspertów z Dyżurnet.pl, a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co istotne, użytkownicy mogą zgłaszać treści anonimowo, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo sygnalistów.
Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
Aby skorzystać z funkcji zgłaszania nielegalnych treści, użytkownicy muszą mieć potwierdzoną tożsamość w aplikacji mObywatel, co można zrobić poprzez dodanie dokumentu elektronicznego, takiego jak mDowód. Proces zgłaszania jest prosty i składa się z kilku kroków, które można wykonać w kilka minut. Warto pamiętać, że jeśli ktoś zauważy więcej niż cztery strony z niepokojącymi treściami, może założyć kolejne zgłoszenie, postępując zgodnie z tymi samymi krokami.
Od 8 listopada 2024 roku każdy użytkownik aplikacji mObywatel, który ma wersję 4.45 lub wyższą, może korzystać z tej funkcji. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do aktualizacji aplikacji, aby móc w pełni wykorzystać jej możliwości w walce z przemocą wobec dzieci w sieci.
Bezpieczeństwo dzieci w sieci – wspólna odpowiedzialność
W obliczu rosnącej liczby nielegalnych treści w internecie, każdy z nas ma do odegrania ważną rolę. Zgłaszanie niepokojących materiałów to nie tylko obowiązek, ale także akt odpowiedzialności za bezpieczeństwo najmłodszych. Warto, aby mieszkańcy naszego regionu byli świadomi możliwości, jakie daje aplikacja mObywatel, i korzystali z niej, aby wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom w sieci. Jak można inaczej zadbać o bezpieczeństwo dzieci, jeśli nie poprzez aktywne działanie i zgłaszanie nielegalnych treści?
Według informacji z: Urząd Wojewódzki