Wyjątkowa Majówka w Nowej Słupi z tajemnicami starożytnych kobiet
Majówka w Nowej Słupi przeniesie mieszkańców w czasy sprzed dwóch tysięcy lat, oferując niezwykłe widowiska i warsztaty z dawnych rzemiosł. To wyjątkowa okazja, by poznać życie kobiet kultury przeworskiej oraz zanurzyć się w tajemnice starożytnych rytuałów i magii.

Nowa Słupia zaprasza do Starożytnej Osady na trzydniową podróż w czasie

W dniach od 2 do 4 maja Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana otwiera swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcą poczuć klimat epoki kultury przeworskiej. To niepowtarzalna szansa, aby zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie naszych przodków sprzed dwóch tysięcy lat, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet.

Na uczestników czekają pokazy dawnych technik rzemieślniczych oraz inscenizacje związane z wróżbiarstwem i obrzędami tamtych czasów. W programie nie zabraknie także naukowego seminarium, podczas którego archeolodzy podzielą się fascynującymi odkryciami dotyczącymi magii, rytuałów i symboliki władzy oraz wojny w pierwszych wiekach naszej ery.

Rodzinne atrakcje i muzyczne zakończenie majówki w muzeum

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych gości – dla dzieci przygotowano specjalną strefę zabaw z przejażdżkami na osiołku, strzelaniem z łuku oraz piaskownicą pełną „skarbów”. To doskonała okazja, by najmłodsi mogli aktywnie spędzić czas i poznać historię poprzez zabawę.

Sobotni wieczór upłynie pod znakiem muzyki i dobrej zabawy – o godz. 19 wystąpi węgierski zespół Szelindek, który rozgrzeje publiczność swoim folkowym repertuarem. Po koncercie zaplanowano potańcówkę przy grillu i kuchni polowej, co stworzy niepowtarzalną atmosferę integracji i świętowania na świeżym powietrzu.

Seminarium naukowe odbędzie się 3 maja o godzinie 15:00 w sali kinowej muzeum. Warto skorzystać z tej okazji, by zgłębić wiedzę o dawnych wierzeniach i zwyczajach, które kształtowały życie mieszkańców regionu przed tysiącleciami.


Powiat Kielecki