
W dobie cyfrowej rzeczywistości młodzi kielczanie uczą się, jak nie dać się złapać w pułapki internetu. Dzięki wyjątkowemu projektowi studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego już setki dzieci zdobyły praktyczne umiejętności bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci.
- Kielce stawiają na edukację cyfrową młodzieży z Akademią Młodych Netrunnerów
- Jak kielecka młodzież uczy się radzić sobie z zagrożeniami internetu
Kielce stawiają na edukację cyfrową młodzieży z Akademią Młodych Netrunnerów
W sercu Kielc studenci Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prowadzą unikalne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. Projekt „Akademia Młodych Netrunnerów” skupia się na rozwijaniu krytycznego myślenia wobec informacji dostępnych w internecie oraz promowaniu odpowiedzialnego korzystania z cyfrowych narzędzi. Do tej pory ponad 800 młodych mieszkańców miasta, w wieku od 11 do 15 lat, miało okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez grupę pasjonatów: Konrada Kobierskiego, Erwina Moczydłowskiego, Magdalenę Marzec, Aleksandrę Welenc i Karolinę Stańczak.
Studenckie Koło Naukowe Lider jest motorem napędowym tego przedsięwzięcia, które obecnie realizuje już swoją drugą edycję. Jak podkreśla kierownik projektu Konrad Kobierski:
„Naszym celem jest ukształtowanie młodych ludzi, którzy wykazują bardziej krytyczne podejście do informacji online, potrafią wybierać wiarygodne źródła i mają świadomość konsekwencji rozpowszechniania dezinformacji.”
Jak kielecka młodzież uczy się radzić sobie z zagrożeniami internetu
Zajęcia obejmują szeroki wachlarz tematów – od cyberprzemocy i jej skutków, przez metody rozpoznawania manipulacji i fałszywych informacji, aż po zasady higieny cyfrowej i bezpieczeństwa online. Program jest starannie dostosowany do potrzeb uczniów klas 6-8, by przekazywać wiedzę w sposób przystępny i angażujący. Nazwa „netrunner” symbolizuje biegłość w poruszaniu się po sieci – dosłownie oznacza „biegającego po internecie”.
Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczestnicy uczą się analizować treści internetowe i wypracowują zdrowe nawyki cyfrowe. Jak dodaje Konrad Kobierski:
„Chcemy by młodzież była bardziej przygotowana do korzystania z Internetu w sposób świadomy i odpowiedzialny.”
Projekt cieszy się wsparciem ważnych instytucji – honorowy patronat nad „Akademią Młodych Netrunnerów” objęła Prezydentka Miasta Kielce Agata Wojda oraz Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach. To dowód na rosnącą świadomość potrzeby edukacji medialnej i cyfrowej wśród lokalnych władz.
Źródło: Urząd Miasta Kielce