Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

List intencyjny, rozpoczynający realizację na terenie Kielc programu „Ciepła woda użytkowa”, podpisali w ratuszu przedstawiciele PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Kielce, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zawarto także  umowy o współpracy, dotyczące realizacji pierwszych dwóch inwestycji w ramach programu. Ciepła woda użytkowa” jest kolejnym projektem realizowanym na terenie Kielc, którego zadaniem będzie przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez eliminację ryzyka zatrucia czadem.


Sygnatariuszami dokumentów byli: dyrektor PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Elektrociepłownia Kielce Dariusz Kozak, prezes zarządu Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jerzy Moćko oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z  o.o. z siedzibą w Kielcach Jan Karwasiński i prokurent spółki Grzegorz Popa. W uroczystości uczestniczył także prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

 

Program został opracowany przez PGE GIEK Oddział Elektrociepłownia Kielce - największego producenta energii cieplnej w Kielcach oraz MPEC - wiodącego dostawcę ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej, w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców kieleckich osiedli wielorodzinnych, którzy chcą korzystać z centralnego systemu podgrzewania wody użytkowej, pozwalającego na wyeliminowanie ryzyka zatrucia czadem. Wykorzystanie energii z miejskiej sieci ciepłowniczej do podgrzewania wody użytkowej nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom, ale jest również systemem komfortowym w użyciu oraz efektywnym energetycznie i ekonomicznie. Aby wykorzystanie tego rozwiązania było możliwe, konieczne jest przebudowanie zewnętrznej instalacji ciepłowniczej oraz wybudowanie instalacji wewnętrznej dla ciepłej wody w budynku.

 

W ramach programu „Ciepła woda użytkowa” MPEC w Kielcach dostosuje sieć ciepłowniczą i wyposaży węzeł cieplny pod potrzeby przygotowania centralnej ciepłej wody użytkowej. PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Kielce dofinansuje część wydatków poniesionych przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, na wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku.

 

Jako pierwsi z programu skorzystają mieszkańcy bloków przy ul. Marszałkowskiej 79 i 83, administrowanych przez Świętokrzyską Spółdzielnię Mieszkaniową, która podjęła decyzję o udziale w pilotażu. Realizatorzy programu prowadzą też rozmowy z kolejnymi zarządcami, m.in. z PGM czy z RSM Armatury. W trakcie budowy instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej priorytetem będzie jak najmniejsza ingerencja w mieszkania i cały budynek.

 

Inicjatywa uruchomienia programu jest kolejnym działaniem na terenie Kielc mającym wyeliminować zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla w mieszkaniach, w których do podgrzewania wody wykorzystuje się piece gazowe. - Od 2016 roku samorząd Kielc rozdał w ramach programu „STOP dla czadu” 24 tys. czujników czadu, alarmujących o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu niebezpiecznych związków w powietrzu. Zaalarmowaly o zagrożeniu już 200 razy. Do odbioru jest jeszcze 3 tys. urządzeń - poinformował prezydent Kielc. - Centralna ciepła woda użytkowa całkowicie eliminuje ryzyko zatrucia czadem - podkreślił Wojciech Lubawski.