Założenie własnej działalności związane jest z koniecznością spełnienia szeregu formalności. Wśród nich znajduje się również wybranie odpowiednich kodów PKD. Czym jest PKD i jak wybrać właściwe kody dla swojej firmy?

Przy zakładaniu własnej firmy przyszły przedsiębiorca musi kreślić, w jakiej branży będzie działać, a także jakie usługi będzie oferował klientom. W tym celu wykorzystuje się kody PKD – Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Czym jest PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności, czyli w skrócie PKD to podział zbioru działalności społeczno-gospodarczych, które realizowane są przez podmioty gospodarcze.

Klasyfikacja działalności tego rodzaju jest w użyciu od 2004 roku, ale w ciągu ostatnich lat przeszła liczne modyfikacje.

PKD została wprowadzona po to, aby ułatwić przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, prowadzenie ewidencji oraz statystyk.

Jak znaleźć odpowiedni kod PKD?

Każdy biznes musi mieć określony profil swojej działalności zgodnie z klasyfikacją PKD. Informacje na ten temat należy zawrzeć już w formularzu rejestracji działalności gospodarczej, czyli we wniosku CEIDG-1.

Do wyboru jest około 400 różnych kodów PKD. Jak zatem firma może wybrać takie, które są dla niej optymalne?

Kody PKD są podzielone na 21 różnych sekcji oraz na 99 działów. Dodatkowo, w ramach niektórych działów znajdują się też grupy.

Przy poszukiwaniu odpowiedniego kodu PKD należy rozpocząć od określenia rodzaju działalności przeważającej – dominującej w firmie. Ten kod wpisuje się jako pierwszy w formularzu.

Można wyznaczyć także działalność drugorzędną, która będzie innym rodzajem działalności niż dominująca.

Uwaga! Od 2014 roku firma może wybrać tylko 10 pozycji określających rodzaj działalności zgodnie z PKD, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności dla podklasy.

Co wtedy, gdy nie można dobrać dokładnego rodzaju działalności PKD?

Zdarza się, że firma prowadzi taką działalność, która nie jest łatwa do zdefiniowania i w związku z tym wybranie właściwego kodu PKD nie jest możliwe.

Wtedy można wybrać kilka zbliżonych do siebie charakterów działalności zgodnie z PKD albo zdecydować się na zaznaczenie kody, który obejmuje obszar najbardziej zbliżony do wykonywanych obowiązków.

W razie dalszych wątpliwości warto skontaktować się z urzędnikiem, który będzie mógł pomoc w ich wyjaśnieniu.

Więcej pomocnych informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej można znaleźć już teraz na blogu www.mlodybiznesmen.pl, który został całkowicie poświęcony biznesowi. Sprawdź teraz!

business