11 marca 2019 r. o godz. 14.30 w Sali Konferencyjnej im. S. Artwińskiego (Urząd Miasta Kielce, Rynek 1) odbędzie się pierwsze spotkanie Prezydenta Kielc, Radnych oraz Mieszkańców poświęcone programowi „Peryferia”. Będzie to okazja do zapoznania się z problemami osób mieszkających na obrzeżach Kielc w celu zdiagnozowania, jakie działania można i trzeba podjąć, aby jakość ich życia dorównywała tym zamieszkałym bliżej centrum miasta. - Zapraszam i liczę na Państwa obecność oraz dyskusję - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

 

Jakie działania można i trzeba podjąć, aby jakość życia mieszkańców obrzeży stolicy Świętokrzyskiego dorównywała tym zamieszkałym w obszarze samego miasta? Analizie tych zagadnień, także pod kątem możliwości finansowych, służyć ma projekt pod roboczym tytułem „Peryferia”. Zwiększenie koncentracji uwagi na systemowe rozwiązywanie problemów peryferyjnych obszarów miasta, to jedna z pierwszych decyzji prezydenta Bogdana Wenty w zakresie prowadzonej przez samorząd Kielc polityki przestrzennej.

 

Chodzi o tereny dawnych wsi, obecnie stanowiące tzw. „podmiejskie” obszary w granicach administracyjnych Kielc. To m.in. rejon Zagórza, Mójczy, Cedzyny, Ostrogórki, Dymin, Posłowic, Zalesia, Niewachlowa I i II, a także Łazy, Dobromyśl, Pietraszki czy Dąbrowa.

 

Bazą dla zaprogramowania kompleksowych działań w sferze podnoszenia jakości życia na tych obszarach będzie zlecony do opracowania przez służby miejskie w 2019 r. raport pod nazwą „Problematyka peryferyjnych obszarów Miasta Kielce”. Ale poza sporządzeniem profesjonalnych analiz o charakterze urbanistyczno-inżynierskim i ekonomicznym, w celu precyzyjnego rozpoznania rzeczywistych lokalnych potrzeb oraz rodzaju oczekiwanych przez mieszkańców przedsięwzięć, z inicjatywy prezydenta Kielc odbędzie się w tym roku cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych omawianych rejonów. Chodzi o poznanie ich najpilniejszych, palących potrzeb, tzw. pilnych interwencji krótkoterminowych oraz sfer wskazanych przez nich, jako zagadnienia do realizacji w dłuższym terminie.

 

Uzyskane w 2019 r. informacje i wypracowane wnioski, po ich zestawieniu z możliwościami finansowymi miasta, a także prognozowanymi środkami zewnętrznymi w nowej perspektywie finansowej 2021-2027, zostaną w formie raportu przedstawione publicznie i służyć będą jako podstawa do formułowania zapisów podstawowych dokumentów rozwojowych Miasta Kielce oraz kreowania nowych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych. Problematyka peryferyjnych obszarów Kielc będzie rozpoznawana także za pośrednictwem dedykowanym konkretnym obszarom sondażom i ankietom na internetowej platformie konsultacyjnej „Idea - Kielce”.