X edycja spaceru Śladami Żydów w Chęcinach przywraca pamięć o dawnych mieszkańcach

W październikowe popołudnie Chęciny znów otworzą swoje ulice dla opowieści o przeszłości. Organizatorzy zapraszają na jubileuszowy spacer, który prowadzić będzie śladami żydowskich mieszkańców miasta. To propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć miejsca pamięci inaczej niż z przewodnikiem w ręku — przez spotkanie z miejscem i jego historią. Wydarzenie zaplanowano na 18 października 2025 o 15:00.
- Trasa po Chęcinach opowie o dawnych sąsiadach
- Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej organizuje jubileuszowy spacer
Trasa po Chęcinach opowie o dawnych sąsiadach
Uczestnicy wyruszą na trasę, która ma przybliżyć fragmenty codziennego życia żydowskiej społeczności, ich domy, instytucje i miejsca, które do dziś noszą ślady tamtej obecności. Spacer ma charakter edukacyjny i refleksyjny — chodzi nie tylko o wskazanie punktów na mapie, ale o opowiedzenie historii ludzi i ich wpływu na miejską tkankę.
W programie są miejsca związane z pamięcią, ale też szerszy kontekst kulturowy i religijny, który pomaga zrozumieć, jak wielobarwne było przedwojenne życie miasteczka. Organizatorzy zachęcają do udziału zarówno miłośników historii, jak i osoby, które po prostu lubią miejskie spacery i opowieści o przeszłości.
Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej organizuje jubileuszowy spacer
Za wydarzeniem stoi Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, które przygotowało już kolejną, X edycję tej inicjatywy. W komunikacie organizatora podkreślono, że spacer jest sposobem na poznanie historii, kultury oraz dziedzictwa żydowskich mieszkańców Chęcin i na zwrócenie uwagi na elementy pamięci ukryte w przestrzeni miejskiej.
Wydarzenie ma charakter otwarty — organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bez względu na wiek i poziom przygotowania. To okazja, by w praktyczny sposób zetknąć się z przeszłością miasta, zadać pytania i razem poszukać śladów, które wciąż można odnaleźć w kamieniu, ulicach i opowieściach mieszkańców.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Ostatnie Artykuły

PZS w Chęcinach stawia na maturę, zawód i mundur z prawdziwego zdarzenia

Pakosz znów ożyje sprintami i skokami podczas Czwartków Lekkoatletycznych

Geofestiwal 2026 pokazuje, jak geologia zamienia się w język Kielc

Sołeckie pomysły z rekordem zgłoszeń i finałem, który ma trafić do Kielc

Senioriada nad zalewem w Kaniowie pokaże dorobek i talent

Kieleckie Dni Informatyki otworzyły sezon na AI i rozmowy o przyszłości

Dwa promile i aktywny zakaz - 39-latek z Kielc trafił prosto przed sąd

Kielecki budżet obywatelski wraca z rekordową pulą i nowymi zasadami

W Kielcach czeka 200 książek, które podpowiadają, od czego zacząć czytanie

Nad Nidą strażacy z Kielc ćwiczyli ratunek w symulowanym kryzysie

W bibliotece o sieci bez taryfy ulgowej - uczniowie z Kielc pytali o prawo

Chrzest Polski wciąż wyznacza punkt, od którego liczy się nasza państwowość

Kampania #NiePijZaMnie przypomina, że jednego ryzyka można uniknąć całkowicie

