Pytanie zawarte w tytule artykułu może wydawać się dla wielu osób zupełnie niepotrzebne, a nawet dziwaczne. Skąd pomysł na to, że dentysta nie jest stomatologiem, a stomatolog nie jest dentystą? Przeczytaj artykuł to się dowiesz, ale ostrzegamy możesz być zaskoczony jego treścią.

Czy stomatolog a dentysta to to samo czy jednak zupełnie inny specjalista?

Jednak prawda jest taka, że dentysta nie jest tym samym specjalistą co stomatolog, tak samo jak stomatolog nie jest dentystą. I co w takim razie należy rozumieć pod terminem stomatologia łódź?

Gdzie jest „haczyk”?

Różnica pomiędzy dentystą a stomatologiem naprawdę istnieje.

Oba określenia są do siebie bardzo podobne, choć znajdziemy też kilka ważnych różnic.

Zacznijmy od określenia „dentysta”. Wspomniane powyżej określenie oznacza specjalistę od chorób zęba. Z kolei termin „stomatolog” odnosi się do specjalisty, który specjalizuje się w chorobach zębów, przyzębia, błon śluzowych oraz pozostałych tkanek znajdujących się w obrębie naszej jamy ustnej. Zapewne wielu czytelników będzie zdziwionych takim rozróżnieniem. Powszechnie, w Polsce, mówi się o dentyście. A jednak większość z nas używając tego określenia często ma na myśli stomatologa lub odwrotnie.

Jak łatwo się zatem domyślić dowolny specjalista używający określenia dentysta w Łodzi według właściwego nazewnictwa będzie specjalistą wyłącznie od leczenia zębów.

Czy w świecie również stosuje się to określenie?

Na świecie rozróżnienie pomiędzy stomatologiem a dentystą jest dość popularne. Jednak na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, organy odpowiedzialne za przepisy unijne czynią starania, aby ujednolicić oba zawody. Wszystko dla ułatwienia życia potencjalnym pacjentom. Branża stomatologiczna także jest przychylna takim zmianom.

Co ciekawe, patrząc z drugiej strony, to znaczy ze strony samych specjalistów, wspomniane zmiany oznaczają, że osoba wykonująca zawód stomatologa w Łodzi, posiada uprawienia do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii. Natomiast osoba będąca absolwentem kierunku o nazwie lekarz- dentysta będą tytułowana lekarzem dentystą. Wielu specjalistów z branży uważa, że podział na dentystę stomatologa jest dziś nieco niesprawiedliwy i należy go całkowicie zlikwidować. Jak będzie - czas pokaże.

Co zatem należy rozumieć pod nazwą gabinet stomatologiczny?

Wielu czytelnikom nasunie się pewnie pytanie: co w takim razie oznacza nazwa „gabinet stomatologiczny”? Nieważne czy będzie to gabinet stomatologiczny w Łodzi czy w jakiejkolwiek innej lokalizacji, zawsze będzie to oznaczać, że udajecie się do miejsca, gdzie zostaną rozwiązane wasze problemy z zębami oraz dolegliwości występujące w jamie ustnej. Inna kwestią będzie już jakość oraz zakres świadczonych usług stomatologicznych dostępnych w danym gabinecie stomatologicznym.

Co jest istotne w poszukiwaniu godnego zaufania gabinetu stomatologicznego?

Jednym z najważniejszych czynników jest powszechna opinia o interesującym nas gabinecie stomatologicznym. Jeśli korzystający z jego usług pacjenci, powszechnie wyrażają swoje zadowolenie, warto udać się tam na wizytę. Kwestią drugorzędną powinien być dla nas cennik usług stomatologicznych, a także lokalizacja interesującego nas gabinetu stomatologicznego. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że opinie klientów bywają skrajne i ciężko jest wywnioskować, po ich lekturze, czy dany gabinet stomatologiczny to rzeczywiście właściwy wybór. Dlatego, nie bez znaczenia jest nasza intuicja, która często jest najlepszym doradcą.

Czy dentysta i stomatolog to jeden i ten sam specjalista?