Dotacje na rozwój firmy pochodzące z budżetu Unii Europejskiej to dziś najszybszy sposób na uzyskanie dużych zasobów finansowych na potrzeby sfinansowania większych inwestycji w polskich firmach na terenie województwa świętokrzyskiego.
Jakie przedsiębiorstwa mają prawo ubiegać się o dotacje na inwestycje?
Dotacje na inwestycje świętokrzyskie przysługują firmom, które zaliczają się dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących lub planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie województwa świętokrzyskiego.
W ramach dotacji dla firm działających na terenie województwa świętokrzyskiego przewidziane są wypłaty dotacji do inwestycji związanych z rozwojem przedsiębiorstw na terenie województwa. Warunkiem otrzymania dotacji jest deklaracja wprowadzenia nowych produktów i/lub usług, a także unowocześnia firmowego wyposażenia związanego z działalnością gospodarczą podmiotu starającego się o dotację. Ponadto, dotację rozpisaną jako działanie 2.5 RPO SW można otrzymać także na następujące cele:
-
dokonanie dużych zmian w procesie produkcji
-
dokonanie zmian w zakresie świadczenia usług poprzez zakupienie nowych technologii lub w wyniku wdrożenia wyników prac B+R
Jaki rodzaj wydatków kwalifikuje się do otrzymania dotacji?
Zakres wydatków, na które można otrzymać pieniądze w ramach dotacji działanie 2.5 RPO SW jest bardzo szeroki. Wyróżniamy w tym przypadku następujące rodzaje wydatków podlegające dofinansowaniu:
-
inwestycje w rzeczowe. aktywa trwałe – mogą to być rzeczy nabyte na rynku wtórnym, jednak w momencie zakupu nie mogą być starsze niż trzy lata
-
środki transportu, ale uwaga za kwalifikowalne uznaje się wyłącznie samochody specjalistyczne ujęte w dziale 742 Klasyfikacji Środków Trwałych
-
roboty budowlane zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2013r. poz. 1409, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2012 roku w sprawie wykazu robót budowlanych (Dz.U. z 2012r. poz. 1372) / W tym przypadku nastąpi dofinansowanie do wysokości 50% kosztów kwalifikowalnych.
-
wydatki w ramach cross-financingu, chodzi o koszty poniesione w ramach wykupionych kursów i szkoleń przeznaczonych dla specjalistycznych grup pracowniczych zatrudnionych w przedsiębiorstwach ubiegających się o dotację. Jednocześnie koszty dofinansowania kursów i szkoleń nie mogą przekroczyć poziomu dziesięciu procent pozostałych kosztów kwalifikowalnych projektu
Jak szukać firmy, która pomoże nam w staraniach o otrzymanie dotacji?
Wybór podmiotu pośredniczącego i wspomagającego nas w procesie ubiegania się o dotację z Unii Europejskiej jest trudny. Na rynku mamy wiele tego typu podmiotów, jednak nie każdy może pochwalić się doświadczeniem pozytywnymi opiniami wśród klientów. Przykładem firmy zajmującej się fachowym doradztwem i pomocą przy procesie ubiegania się o dotacje jest firma MG Premium, która może pochwalić się dużym doświadczeniem i dobrymi opiniami wśród klientów. Więcej o usługach MG Premium na ich stronie internetowej: mgpremium.pl.