Panele szklane do kuchni – wady i zalety

Planując remont kuchni nierzadko godzinami zastanawiamy się nad wyborem mebli, sprzętów AGD, jak również materiałów wykończeniowych, które chcemy wykorzystać. Wyboru powinniśmy dokonać jeszcze na etapie projektowania pomieszczenia, aby nic nas niemiło nie zaskoczyło. Co zatem ze ścianą nad blatem kuchennym, która zazwyczaj jest niezwykle narażona na zabrudzenia czy działanie wysokiej temperatury? Jeszcze do niedawna jedynym, słusznym wyborem były płytki, których powierzchnia jest odpowiednio przystosowana do trudnych warunków, jednak czy nie jest to już zbyt „oklepane” rozwiązanie? Jeśli znudziły Wam się tradycyjne kafelki, postawcie na płytki szklane do kuchni, które parametrami technicznymi wcale nie odbiegają od zwykłych płytek ceramicznych, a są bardziej praktyczne i nowoczesne.

Szkło do kuchni – co warto wiedzieć?

Szklane powierzchnie to rozwiązanie niezwykle nowoczesne, które również posiada cechy ponadczasowości. Szkło, podobnie jak drewno, nigdy nie wyjdzie z mody. Świetnie adaptuje się w każdym pomieszczeniu. Doskonale współgra z innymi teksturami, które na co dzień wykorzystuje się w kuchni – drewnem, betonem czy kafelkami imitującymi cegłę. Szkło ozdobne w kuchni to nie tylko wysoka estetyka, ale również funkcjonalność. Szkło odbijające światło z powodzeniem wykorzystywane jest w kuchniach o małym metrażu, które chcemy optycznie powiększyć. Gładka, błyszcząca tafla sprawia wrażenie zdecydowanie bardziej przestronnego wnętrza.

Szkło na ścianę w kuchni może wydawać się niezbyt rozsądnym posunięciem, jednak jeśli bliżej przyjrzymy się charakterystyce szyb produkowanych z myślą o kuchennych aranżacjach, zaskoczą nas ich niebywałe właściwości, które umożliwiają ich zastosowanie nawet w najbardziej newralgicznych miejscach. Szkło hartowane do kuchni to strzał w dziesiątkę, szczególnie jeśli rozważamy jego umieszczenie nad piecem kuchennym lub płytą indukcyjną, gdzie w czasie gotowania panują dosyć trudne warunki. Nie trudno się domyśleć, że przygotowując ciepły posiłek wytwarza się ciepłe i wilgotne powietrze, które ma negatywny wpływ na kondycję niektórych tworzyw. Nie dotyczy to jednak panelu szklanego do kuchni, który doskonale radzi sobie zarówno z dużą wilgotnością, wysoką temperaturą, jak również z trudnymi plamami z tłuszczu czy mocno barwiących produktów. Powierzchnia szklanych paneli kuchennych tworzona jest w oparciu o najnowsze technologie, które uniemożliwiają mocne osadzanie się na nich cząsteczek brudu, dlatego czyszczenie jest niezwykle proste. Wystarczy odrobina środka odtłuszczającego i wody.

Jak wybrać odpowiednie szkło dekoracyjne do kuchni?

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze szkła dekoracyjnego? Rozmiar i grubość szklanej tafli powinny w dużej mierze zdeterminować naszą decyzję. Większość uznanych producentów oferuje swoim klientom możliwość docięcia szyby na miarę, dzięki czemu nawet niestandardowe przestrzenie możemy wyposażyć w dobrej jakości produkt. Grubość szkła również ma nie lada znaczenie, a swój wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą. Jeżeli stronę techniczną mamy załatwioną, możemy przejść do nieco przyjemniej części, czyli do jego wyglądu. Szkło ozdobne do kuchni najczęściej wybierane jest w wersji przezroczystej, które jest niezwykle uniwersalne i pasuje niemal do każdej aranżacji. Popularność zyskują również panele szklane do kuchni z grafiką, które urozmaicają przestrzeń w kuchni, oraz panele szklane lakierowane, których kolor możemy z łatwością dostosować do naszej kuchni.