Coraz częściej mówi się o potrzebie zadbania o środowisko naturalne naszej planety. Wymieranie niektórych gatunków roślin i zwierząt, coraz większa zawartość metali ciężkich w pożywieniu oraz wszechobecny w oceanach plastik to tylko niektóre problemy, z jakimi ludzkość musi się dziś mierzyć. Osoby świadome zagrożeń związanych z globalnymi zmianami klimatu segregują śmieci, starają się korzystać z reużywalnych lub biodegradowalnych materiałów i korzystają ze środków komunikacji publicznej, zamiast przyczyniać się do produkcji samochodowych spalin. Wybierają także ekologiczne ogrzewanie domu.
Dlaczego ekologiczne?
Paliwem wykorzystywanym w ogrzewaniu gazowym jest propan lub propan butan, zwany również eko gazem. Z uwagi na przepisy prawa dotyczące jego produkcji i użytkowania, jest to surowiec bardzo czysty w swym składzie. Jego spalanie odbywa się zatem przy maksymalnie obniżonej emisji spalin do atmosfery, dzięki czemu środowisko naturalne nie zostaje dodatkowo obciążone. Materiały potrzebne do umieszczenia w domu takiej instalacji są w stu procentach reużywalne. Naturalna instalacja grzewcza poprawia jakość powietrza i pomaga redukować ilość metali ciężkich w naszym otoczeniu, dzięki czemu wspiera nasze dążenia do zachowania zdrowia.
Czy to się opłaca?
Ogrzewanie gazowe domu to jedna z najtańszych i najwydajniejszych metod ciepłowniczych wykorzystywanych na użytek prywatny. Wiedzą o tym mieszkańcy około 40% budynków wolnostojących w Polsce, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie. Cena propanu i propan butanu za litr jest niewielka, przy czym można ją dodatkowo obniżyć, zamawiając większą ilość paliwa za jednym razem. Warto zamontować przydomowy zbiornik gazowy o większej pojemności i uzupełniać go raz na kilka miesięcy, tak aby jednorazowy zakup gazu dotyczył co najmniej objętości jednej cysterny.
Wartość opałowa gazów skroplonych jest bardzo wysoka, dzięki czemu ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych do odpowiadającej nam temperatury odbywa się przy niewielkim zużyciu paliwa. koszty eksploatacji ekologicznego ogrzewania są zatem stosunkowo niewielkie, zwłaszcza jeśli porównamy je z kosztami popularnego dotychczas węgla kamiennego.
Ile to zachodu?
Bardzo niewiele. Zbiorniki stosowane w ogrzewaniu ekologicznym domu wkopuje się w ziemię i napełnia paliwem zaledwie raz na kilka miesięcy. Piec do spalania gazów skroplonych funkcjonuje bez udziału człowieka, samoistnie dozując potrzebny do uzyskania wymaganej temperatury materiał. Nie trzeba go też czyścić ani usuwać z niego popiołu, co znacznie ogranicza nasze zaangażowanie w poprawne działanie instalacji.
Centralne ogrzewanie gazowe to nowoczesne ogrzewanie domu gwarantujące niezależność od dużych dostawców energii. Korzystając z tego rozwiązania, mamy pełną kontrolę zarówno nad swoimi wydatkami, jak i nad funkcjonowaniem instalacji cieplnej, z której korzysta cała nasza rodzina. Przyczyniamy się też do ochrony środowiska naturalnego, pośrednio dbając przy tym o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Ogrzewanie ekologiczne to rozwiązanie, które jest opłacalne pod wieloma względami. Warto zatem rozważyć jego montaż we własnym domu.