Społeczeństwo Kielc, przy wsparciu Urzędu Miasta upamiętni generała Bolesława Jerzego Roję na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen.

15 października br. prezydent Kielc oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Czwartak przekazali na ręce pani Agnes Ohm wniosek o upamiętnienie w  Muzeum i Miejscu Pamięci KL Sachsenhausen generała Bolesława Jerzego Roi. Generał był m.in. jednym z twórców odrodzonego Wojska Polskiego, dowódcą Okręgu Generalnego Kielce oraz założycielem 4. pułku piechoty Legionów Polskich, który w okresie międzywojennym, jako 4. pułk piechoty Legionów stacjonował w Kielcach. W 1940 roku został aresztowany i w brutalny sposób zamordowany w Sachsenhausen.

Wczoraj do Biura Współpracy z Zagranicą wpłynęła pozytywna odpowiedź z Berlina. Partnerzy z Niemiec zgodzili się na włączenie uroczystości odsłonięcia do programu obchodów 75 – lecia wyzwolenia KL Sachsenhausen.

Należy przy tym dodać, że do obozu wkroczyli żołnierze  2. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego. Upamiętnienie generała Roi zbiega się także z  80. rocznicą jego aresztowania i śmierci w Sachsenhausen.
Na terenie muzeum upamiętniony jest również związany z Kielcami generał Stefan „Grot” Rowecki, który w drugiej połowie lat 30-tych był zastępcą dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów i pracował w budynku Dowództwa 2 DP Leg., siedziba dzisiejszego Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej w Kielcach.

Prezydent Miasta Kielce spotkał się wczoraj z kombatantami - inicjatorami upamiętnienia generała Roi. Podczas wizyty, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Czwartak omówili plany współpracy z miastem na najbliższy rok. Z okazji nadchodzących świąt Prezydent Bogdan Wenta przekazał za pośrednictwem goszczącej delegacji najlepsze życzenia wielu lat zdrowia dla całego środowiska kombatantów podkreślając, że właśnie oni, jako ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny stanowią dla kolejnych pokoleń wzór i fundament tożsamości narodowej.