UM Kielce: Co nowego w Muzeum Historii Kielc?

2 min czytania

12 lat temu zaczynali niemal od pustych półek, dziś marzą im się duże magazyny, tyle już mają zbiorów. Mowa o Muzeum Historii Kielc, które 1 lutego, jak co roku świętuje rocznicę istnienia. I choć mają się naprawdę czym pochwalić, nadal proszą kielczan o udostępnianie swoich pamiątek, bo to one są opowieścią o historii naszego miasta. Widać to chociażby na ekspozycji, stanowiącej hit minionego roku - 100 lat Huty Ludwików” w Kielcach 1919 - 2019” - z okazji 100 rocznicy powstania SHL w Kielcach. Będzie ją można oglądać do czerwca. Na rok 2020 Muzeum Historii Kielc ma kolejne plany wystawiennicze. Latem prezentowana będzie Wyspa wolności. Dzieje Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu” - wystawa organizowana we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu, zaś w ostatnim kwartale tego roku - Wystawa twórczości Czesława Łagowskiego.

W Małej Galerii do końca lutego można oglądać wystawę fotografii Antoniego Myśliwca Tajemnice cerkwi”, którą w marcu zastąpi Doroczna wystawa Towarzystwa Sztuk Pięknych w Kielcach, a w maju - wystawa fotografii III interdyscyplinarnej konferencji Zdejmowanie obrazów za pomocą światła”.

Muzeum nadal będzie wychodziło na zewnątrz, m.in. w ramach lubianego cyklu Walizka z historią”. W tym roku nie zabraknie też, cieszących się dużą popularnością - spotkań w placówce oraz spacerów historycznych, których uczestnicy będą mogli poznać wiele ciekawostek na temat Kielc. Zostaną zorganizowane kolejne Dni Kultur. Planowane są ponadto comiesięczne spotkania dla cudzoziemców, których w Kielcach mieszka coraz więcej. Będą prowadzone w języku angielskim, a może także po rosyjsku lub ukraińsku.

Pracownicy Muzeum będą nadal współpracować z innymi instytucjami kultury, chcą też w tym roku rozwinąć działania edukacyjne, dotrzeć zwłaszcza do najmłodszych, chcą także przygotowywać kolejne publikacje.

Na odwiedzających muzeum czekają nowe eksponaty. To między innymi zabytkowa broń czy albumy z unikalnymi zdjęciami z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej czy kolejnych lat rozwoju Kielc. Na ekspozycji stałej można oglądać m.in. ornaty, przekazane przez ks. Jana Oleszkę, rektora klasztoru na Karczówce. W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc wzbogaciło się o ponad 500 eksponatów.

Relacja z konferencji prasowej ukaże się w poniedziałek w Internetowej Telewizji Kielce.

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,21914,co-nowego-w-muzeum-historii-kielc.html

Autor: krystian