UM Kielce: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Ochotniczej z 1920 roku

2 min czytania

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy na kieleckim Ratuszu, uczczono 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej w wojnie z bolszewikami.

Latem 1920 roku widmo klęski młodego państwa stało się bardzo realne, dlatego Rada Obrony Państwa z naczelnikiem Józefem Piłsudskim na czele zwróciła się z apelem do narodu, wzywającym do walki.

- Na ten apel odpowiedziało społeczeństwo, ale przede wszystkim ludzie młodzi, studenci, harcerze, ale również politycy, artyści, właściwie wszystkie środowiska podkreśla dr Dorota Koczwańska Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Przy pamiątkowej tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości na kieleckim Rynku uczestniczyli przedstawiciele IPN-u, władz państwowych, samorządowych, prezydent Kielc, delegacje służ mundurowych, organizacji kombatanckich, Solidarności” oraz licznie zebrani kielczanie.

- Ta tablica pokazuje ten krok, krok przejścia z cywila do obrony swojej ojczyzny już w mundurze. Mundur jest symbolem żołnierza, jest symbolem bezpieczeństwa, ładu, porządku, służby. Jest symbolem obrony barw narodowych, ale także pokoju i wolności, za która Ci ludzie walczyli - powiedział Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe. Instytut Pamięci Narodowej w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnia żołnierzy gen. Józefa Hallera w miejscach komisji werbunkowych z 1920 roku wówczas kielecki Ratusz był jednym z nich.

- Wchodząc do tego urzędu podejmowali decyzję, rzucali na stos swój życia los w obronie państwa i niepodległości, stawali się żołnierzami. To symbol pokazujący, że na froncie walki o niepodległość Kielce miały ogromne znaczenie - podkreślił Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy IPN Bij Bolszewika”. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 r. Przedstawiono na niej m.in. biogramy bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z naszego regionu. Ekspozycja przygotowana przez IPN w Kielcach jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

- To jedna z 18 najważniejszych bitew w historii świata. Niewątpliwie ta bitwa uchroniła zachód od nawałnicy bolszewickiej od terroryzmu, który miał zawładnąć światem. Z drugiej zaś strony, ta bitwa ochroniła naszą młodą, rodzącą się państwowość - podkreśliła dr Dorota Koczwańska Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Armia Ochotnicza była swego rodzaju pospolitym ruszeniem. W jej szeregii w 1920 roku wstąpiło ponad 105 tysięcy ochotników.

Na tablicy znajduje się napis:

W HOŁDZIE OBROŃCOM OJCZYZNY, KTÓRZY W CHWILI ŚMIERTELNEGO ZAGROŻENIA POLSKI STANĘLI W SZEREGACH ARMII OCHOTNICZEJ DO WALKI Z NAJAZDEM BOLSZEWICKIM

Z OBSZARU OKRĘGU GENERALNEGO KIELCE ZGŁOSIŁO SIĘ 9706 OCHOTNIKÓW

W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁ SIĘ JEDEN Z PUNKTÓW WERBUNKOWYCH KIELECKIEGO KOMITETU OBRONY PAŃSTWOWEJ

W STULECIE ZWYCIĘSTW W BITWIE WARSZAWSKIEJ I W BITWIE NAD NIEMNEM

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

MIESZKAŃCY KIELC

Urząd Miasta Kielce, um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,23068,odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-zolnierzy-armii-ochotniczej-z-1920-roku.html

Autor: krystian